Benzín zdražil o korunu, cena pohonných hmot ještě poroste

4. 1. 2010 – 19:18 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Benzín zdražil o korunu, cena pohonných hmot ještě poroste
Benzín i nafta zdražila díky spotřební dani, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny pohonných hmot během uplynulého týdne, kdy se měnily sazby spotřebních daní a výše DPH, vzrostly o necelou korunu. Vyplývá to z dnešních údajů kartové společnosti CCS. Cena Naturalu 95 během týdne vzrostla o 68 haléřů a cena motorové nafty se od minulého pondělka zvýšila o 72 haléřů. V nadcházejících dnech by cena pohonných hmot měla pokračovat ve zvyšování s tím, jak dochází pumpařům staré zásoby paliv.


Benzin zdraží o korunu

Pumpaři reagovali na změny sazeb spotřebních daní z pohonných hmot okamžitě. Vyplývá to z aktuálních údajů kartové společnosti CCS. Hned v pátek 1. ledna se cena benzinu zvýšila o 33 haléřů a u nafty došlo k navýšení o 29 haléřů. Růst cen pohonných hmot pak ještě zrychlil další den – v sobotu 2. ledna vzrostly o více jak 50 haléřů. V neděli naopak ceny pohonných hmot paradoxně o zhruba 30 haléřů zlevnily.

Ceny pohonných hmot tak celkově vzrostly v týdenním srovnání o zhruba 70 haléřů. Včera dosahovala průměrná cena Naturalu 95 výše 28,82 koruny za litr a benzin byl tak o 68 haléřů dražší než před týdnem. U nafty se za týden cena zvýšila o 72 haléřů.

Benzin zdraží ještě o 1,20 koruny

Pohonné hmoty letos stály nejvíc na konci června, kdy řidiči tankovali benzin za průměrnou cenu 29,20 koruny za litr a naftu za 27 korun za litr. Oproti loňskému prosinci je litr benzinu dražší o pět korun, ale litr nafty je dražší o korunu. Ke konci loňského roku totiž byla oproti současné situaci cena nafty vyšší než cena benzinu.

Od nového roku má cena pohonných hmot vzrůst podle predikcí celkem zhruba o 1,10 – 1,40 koruny za litr. Od 1. ledna se totiž zvýšila spotřební daň uvalená na benzin a motorovou naftu o korunu a zároveň se o jedno procento zvýšila sazba DPH. Kvůli velké konkurenci na tuzemském trhu čerpacích stanic pumpaři promítnou dražší paliva plně do cen pohonných hmot na totemech u čerpacích stanic.

Další zdražení pohonných hmot by mělo nastat v dubnu, od kdy se do benzinu a nafty povinně začne přimíchávat větší množství biopaliv. V prosinci poslanecká sněmovna schválila zvýšení obsahu biolihu v benzinu z dnešních 3,5 na 4,5 procenta a obsahu metylesteru řepkového oleje (MEŘO) v naftě z nynějších 4,5 procenta na 6,3 procenta.

Kraji s nejdražšími pohonnými hmotami jsou Praha a Vysočina. V hlavním městě se benzin prodává za 29,62 koruny za litr. Naopak nejlevnější benzin má Jihočeský kraj, kde litr Naturalu 95 stojí 28,15 koruny. Za naftu zaplatí motoristé nejvíce na Vysočině, na níž za litr zaplatí 27,94 koruny. Nejméně peněz vyjde litr nafty v Pardubickém kraji, kde za něj řidiči zaplatí průměrně 26,63 koruny.

V průběhu následujících dní by měla cena pohonných hmot dále růst, a to v rozmezí padesáti haléřů až jedné koruny. Ještě ne všichni pumpaři totiž promítli zvyšování sazeb spotřebních daní u benzinu a nafty do konečných cen. Zvláště neznačkové a ne tolik frekventované stanice ještě stále mají zásoby pohonných hmot, které nakoupily ještě v loňském roce s nižšími daňovými sazbami. Navíc se do pohonných hmot projeví zdražení cen ropy v závěru roku a oslabení kurzu koruny k dolaru.

OPEC sazby nezvýšil

Ceny pohonných hmot v tomto týdnu zareagují na růst cen ropy na světových trzích. Barel ropy Brent v závěru roku vzrostl ze 72 dolarů za barel na 79 dolarů za barel a opět se tak dostala těsně pod roční maximum 80 dolarů za barel. Ropa reagovala zvláště na chladné počasí v USA. Ceny v uplynulém týdnu vzrostly také na rotterdamské burze, na níž se obchoduje s benzinem a naftou. V pondělí 4. ledna dokonce cena americké ropy WTI překonala hranici 81 dolarů v reakci na chladné počasí ve Spojených státech a ropný spor Ruska s Běloruskem.

Ropu pro české spotřebitele zdražuje také oslabující kurz koruny, který od poloviny prosince k dolaru oslabil zhruba o korunu. Do nedávné doby přitom dolar spíše oslaboval a držel cenu ropy na hladině těsně pod 80 dolary za barel.

Na trh s ropou výrazně nezapůsobilo zasedání ropného kartelu OPEC, které se uskutečnilo 22. prosince a ropní producenti se na něm rozhodli pro zachování stávajících těžebních kvót. Pro ponechání produkčních kvót se zvláště vyslovil ministr ropného průmyslu Saúdské Arábie (po Rusku druhý největší producent ropy na světě) Ali al-Naimi, podle kterého je cena ropy okolo 70 dolarů za barel pro producentské země ideální.


Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články