Bohatství jsou peníze, ale i zdraví, rodina a přátelé

8. 9. 2009 – 1:19 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bohatství jsou peníze, ale i zdraví, rodina a přátelé
Bohatství jsou peníze, ale i zdraví, rodina a přátelé, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Více než čtvrtina (28 %) dospělých obyvatel České republiky si pod pojmem bohatství jako první spontánně vybaví peníze, téměř stejný počet lidí (27 %) si však tento pojem nejprve spojí se zdravím. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu veřejného mínění provedeného společností GfK Czech. Jak vnímáte bohatství vy?


Muži, mladší lidé a lidé se základním vzděláním mají větší tendenci spojovat si bohatství výhradně s majetkem a penězi. Naproti tomu ženy, starší lidé a lidé s vysokoškolským vzděláním si, kromě majetku, bohatství častěji spojují i s nehmotnými statky – zdravím, fungující rodinou, přáteli, uznáním, osobním pocitem spokojenosti.

- Investice: Lidé věří více gamblingu než investování. Kde zbohatnete?
- Finance: Kolik stojí děti a kde na ně vzít?
- Milionářů je ve světě díky krizi méně a stále ubývají

Z regionálního pohledu si bohatství s majetkem a penězi výrazně častěji (ve srovnání s celkovou populací) spojují lidé z východočeského regionu, naopak lidé z jihočeského regionu mnohem častěji vnímají bohatství ve vazbě na dobré rodinné vztahy a peníze jsou pro ně relativně méně důležité.

Peníze = žádné starosti

Život bohatých lidí je celkově hodnocen jako bezproblémový, ve všech sledovaných parametrech jsou na tom dle mínění dotázaných lépe nebo alespoň srovnatelně jako zbytek populace. Nejčastěji je bohatým lidem přiznávána výrazně vyšší šance na další zbohatnutí, než jakou mají ostatní. Mladší lidé a lidé se základním vzděláním mají mnohem větší tendenci přikládat bohatství vliv i na pocit štěstí, spokojenosti, lásku a  možnost získat si úctu druhých. Lidé s vysokoškolským vzděláním a starší lidé naproti tomu častěji přiznávají bohatým lidem více práce, povinností a menší svobodu v rozhodování ve srovnání s ostatními.

10 milionů korun = bohatství

Za bohatého považuje více než třetina obyvatel České republiky člověka, jehož celková hodnota majetku je rovna nebo přesahuje 10 mil. Kč. Téměř polovina populace České republiky však považuje za bohaté již lidi s majetkem mezi 1 mil. - 5 mil. Kč. Muži, mladší lidé, lidé s vysokoškolským vzděláním a lidé z Prahy a středočeského regionu mají tendenci uvádět spíše vyšší částky. Ženy, starší lidé, lidé se základním vzděláním a lidé z východočeského a západočeského regionu mají tendenci uvádět spíše nižší částky (do 5 mil. Kč).

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,440
USD 22,380 22,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články