BP žaluje majitele ropné plošiny kvůli katastrofě v Mexickém zálivu

21. 4. 2011 – 14:50 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

BP žaluje majitele ropné plošiny kvůli katastrofě v Mexickém zálivu
Plošina Deepwater Horizon, kterou si firma BP pronajala od Transoceanu, vybuchla v Mexickém zálivu 20. dubna 2010, lustrační | zdroj: NašePeníze.cz

Britský energetický gigant BP zažaloval společnosti Transocean a Cameron International kvůli loňské ropné katastrofě v Mexickém zálivu. Firmy viní z nedbalosti a jako náhradu žádá 40 miliard dolarů (666,2 miliardy korun), píše ve čtvrtek agentura AFP.

BP podal žalobu u federálního soudu v americkém New Orleans. Má za to, že firmy Transocean (majitel ropné plošiny Deepwater Horizon) a Cameron International (výrobce náhradních dílů) nesou významnou část viny za explozi, která se na plošině stala 20. dubna 2010 a vedla k nejhorší ropné katastrofě v dějinách Spojených států.

„Firma Transocean jako vlastník a provozovatel plošiny Deepwater Horizon nese zodpovědnost. Proto by se měla podílet na řešení hospodářských a ekologických škod v regionu Mexického zálivu,“ napsala britská ropná společnost v prohlášení.

Americká firma Cameron International byla výrobcem zařízení na kontrolu náhlých výtrysků ropy a zemního plynu (Blowout preventer - BOP), který podle BP na plošině zásadním způsobem selhal a uspíšil tak katastrofu.

Plošina Deepwater Horizon, kterou si firma BP pronajala od Transoceanu, vybuchla v Mexickém zálivu 20. dubna 2010. Zahynulo při tom 11 dělníků a plošina se o dva dny později potopila.

Do moře pak několik měsíců unikala ropa. Podle odhadů vyteklo z poškozeného vrtu Macondo 780 milionů litrů "černého zlata".

-Med

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články