Brigády pro studenty: Předvolební nábory politických stran

7. 5. 2010 – 20:39 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Brigády pro studenty: Předvolební nábory politických stran
Peníze nesmrdí, aneb krátkozraký výdělek, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V posledních dnech médii proběhla zpráva o možném placení publika ČSSD, jehož úkolem bylo podpořit Jiřího Paroubka a naopak shazovat názory politiků jiných stran. Možná půjde o novou možnost brigád pro studenty?

Za to, že při předvolební veřejné debatě Českého rozhlasu v Ústí nad Labem tleskali Jiřímu Paroubkovi, dostali někteří lidé z publika finanční odměnu. Dva z nich to potvrdili Radiožurnálu.

Český rozhlas má dle vlastního vyjádření sms zprávu, která tyto "brigádníky" svolávala. Jiří Paroubek, se samozřejmě podobnému nařčení brání.

„Přišla smska, že můžu dělat publikum v Národním domě. Neřekli vůbec, co to má být, ale že za to dostanu tři stovky a že to bude asi od dvou do šesti," řekla rozhlasu dívka, které ještě není ani osmnáct let, a proto nemůže volit.

 

Krize je krize...

 

Na druhou stranu proč ne. Je krize a brigády pro studenty jsou mnohdy obsazeny bývalými zaměstnanci firem. Studenti tak zřejmě našli nový snadný zdroj byť menších příjmů.

„Byli tam páni, kteří jednoznačně dávali najevo: teď tleskejte, teď bučte. A vůbec nezáleželo na tom, co ten lídr řekne, jde jenom o to, za jakou stranu tam je a jak vypadá," vypověděl mladík, který také potvrdil, že byl naverbován za peníze. Odměnu 300 korun dostal hned po debatě.

„Věděli jsme, že se máme dostavit za paní Horáčkovou, která už byla obeznámena s tím, že nás má vyplatit. Tak jsme za ní přišli a byly tam různé čachry, protože všichni už tušili, že to asi nebude v pořádku a že ti lidé nefandili pro nic za nic. Pak jsme šli za ní do dodávky a ona nám tak jako potajmu předala peníze. Tři stovky za každého," dodali svorně oba mladí lidé.

 

Platí i jiné politické strany

 

Například poslanec ODS Jiří Janeček si najal skupinku brigádníků, kteří rozdávají Pražanům jeho osobní leták a CD s říkankami pro děti.

Poslanec a pětka pražské kandidátky ODS tak rozjel sólovou předvolební kampaň. Najal si několik brigádníků a každý den dvě skupinky po pěti lidech rozdávají Pražanům jeho propagační materiály. Pohybují se hlavně v metru.

"Je to kampaň pana Janečka, nejde o aktivitu centrálního volebního štábu," řekl serveru ParlamentníListy.cz mluvčí ODS Martin Kupka. Centrální volební štáb se prý na Janečkově kampani nijak nepodílí ani finančně.

Janeček z ODSky byl štědřejší a vyplácel každému brigádníkovi pětistovku. Nutno říci, že práce byla také pravděpodobně náročnější, než jen fandit několik hodin v sále.

 

<%Anketa11%>

 

Peníze nesmrdí, aneb krátkozraký výdělek

 

Studenti sice neváhají vzít od politiků peníze, které mnohdy jistě potřebují, ale nemusí přitom souhlasit s politikou strany, která je platí. Ostatně právě studenti nemají příliš v oblibě levicové strany. Ve "studentských volbách nanečisto" totiž podle dosavadních informací levicové strany získávají maximálně hlasy v řádech spodních procent.

Možná si jen někteří studenti neuvědomují, že právě přijatými pár stokorunami, se stali laciným nástrojem na nábor voličů politické strany, proti které na internetu i v reálném životě bojují. Tato "placená" podpora politických stran na veřejnosti, může mít totiž u některých skupin obyvatel mnohem větší váhu, nežli založená fanouškovská, nebo antifanouškovska skupina na facebooku.

 

-(Glosa: Martin Slapnička)-

Kurzy

Kurzovní lístek: 8.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články