Britský časopis: Český stát je pro tuzemské politiky kořist

4. 11. 2011 – 20:48 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Britský časopis: Český stát je pro tuzemské politiky kořist
Své závěry The Economist opírá také o údaje Transparency International, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Kritici označují českou politiku za "zahnívající partitokracii", v níž strany pokládají stát za svou kořist a podle toho s ním nakládají, píše v novém vydání britský časopis The Economist.

Strany se brzy po listopadu 1989 zmocnily státu a využívají ho ve svůj prospěch. Straničtí vůdci jsou arogantní a zkorumpovaní, tvrdí časopis.

Dokládá to mimo jiné studií posluchačů doktorandského programu na Institutu ekonomických studií na Univerzitě Karlově. Její výsledky označuje za alarmující.

Studie zjistila, že dvě třetiny z 343 miliard korun vydaných v letech 2006 až 2010 není zaneseno v úřední databázi zakázek. Ve 14 procentech vypsaných soutěží byl jediný zájemce. Tento zájemce přitom často nesplňoval kritéria ministerstva pro místní rozvoj a OECD.

Své závěry The Economist opírá také o údaje Transparency International. Transparency v anketě zjistila, že Česko ve zkorumpovanosti států "hraje stejnou ligu" jako Saudská Arábie a Jižní Afrika.

Češi z korupce tradičně viní "politické dinosaury" ODS a ČSSD. Avšak i nováčci – TOP 09 a VV mají "máslo na hlavě", připomíná časopis.

Šedá eminence véčkařů Vít Bárta Bárty je podezřelý, že využil ministerstvo vnitra ve prospěch své firmy ABL. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zase upadl do podezření, že přijal úplatek od investičního fondu Penta.

-Pavel Jégl | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,460
USD 22,570 22,750
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články