Bude důchodová reforma fungovat?

15. 5. 2011 – 13:41 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bude důchodová reforma fungovat?
Kromě průběžného pilíře musí stát nabídnout i další dobrovolnou alternativu, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Důchodová reforma, která počítá se zvyšováním věku odchodu do důchodu a spořením lidí na důchod v soukromých fondech, nebude v ČR fungovat, prohlásil v nedělním pořadu televize Prima stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek. Zdůraznil, že stejný model systému již neuspěl například v Polsku.

"Věc s prodlužováním věku odchodu do důchodu je absurdní. My jsme jediná země, která nemá žádný limit. Lidé narození v roce 2053 by šli do důchodu v osmdesáti letech," prohlásil Mládek. Uvedl, že sněmovnou schválená malá důchodová reforma, která věk odchodu do důchodu prodlužuje každoročně o dva měsíce podle data narození, neřeší zdravotní stav lidí.

Malá důchodová reforma byla schválena, jak zahýbe s důchody?

 

Některým lidem od října stoupne penze, odloží se však odchod do důchodu

 

"Pan ministr se pasoval do poloboha, že ví, že se bude prodlužovat věk dožití," dodal Mládek. Uvedl, že důchodová reforma je uspěchaná, na její prosazení mělo Česko čas ještě v příštích deseti letech.

Zdůraznil, že podobný model již zkrachoval v mnoha zemích. "Nám tady prodávají model, který havaroval ve všech sousedních státech. Havaroval v Polsku, havaroval v Pobaltí, havaroval v Maďarsku," konstatoval Mládek.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) však oponoval, že malá důchodová reforma reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který kritizoval penzijní systém za to, že je přehnaně solidární a málo zásluhový. Lidé, kteří mají vyšší mzdy, tak budou mít díky této reformě vyšší důchody. Věk odchodu do důchodu se však bude zvyšovat bez omezení a postupně.

<%Anketa245%>

Drábek dodal, že malá důchodová reforma je jen první část. Podstatná pak bude velká důchodová reforma, která do penzijního systému zavádí druhý pilíř. "Znamená individuální odpovědnost pro každého, aby si prostřednictvím druhého pilíře připravil prostředky na přilepšení si v důchodu," uvedl Drábek a dodal: "Kromě průběžného pilíře musí stát nabídnout i další alternativu, tu nabízí. Je to prostě alternativa, ke které se občané mohou přihlásit."

To se však nelíbí Mládkovi. Soudí, že prostřednictvím druhého pilíře stát přihraje soukromým fondům klienty, které pak budou vysávat z peněz. Kritizuje zároveň, že se klient nemůže ze smlouvy vyvázat.

-Karolina Brožová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,280 24,400
USD 22,850 23,030
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články