Bulharsko testuje euro už teď: Obchody ukazují ceny ve dvou měnách, Češi se diví
4. 7. 2025 – 17:03 | Evropská unie | Štěpán Bárta | Diskuze:
Češi vyrážející letos na dovolenou do Bulharska zažijí malou měnovou revoluci. V tamních obchodech totiž začaly cenovky mluvit dvojím jazykem – vedle domácího leva se objevují i částky v eurech. Ačkoli oficiální přechod na euro čeká Bulharsko až v roce 2026, některé obchody už se připravují předem.
Supermarkety přecházejí na euro o rok dřív
Přestože povinné dvojí značení cen začne až v srpnu 2025, řada velkých obchodních řetězců v Bulharsku nenechává nic náhodě. Dobrovolně zavádějí přepočty cen na euro už nyní – a to z jednoduchého důvodu: chtějí spotřebitelům dopřát čas na zvykání si a zároveň demonstrovat připravenost na přechod.
Ve většině případů zůstává hlavní cenovka v bulharských levech, ale pod ní je jasně uveden ekvivalent v eurech podle fixního kurzu 1 euro = 1,95583 leva. S touto podobou se nyní setkáte třeba v Lidlu či dalších supermarketech, především ve větších městech a turistických oblastech.
„Cenovky jsou přehledné a pomáhají v orientaci. Je to dobrý krok,“ říká Josef, Čech žijící v Balčiku. Podle něj jsou ceny v Bulharsku mírně vyšší než v Česku – za kilo rajčat zaplatíte v přepočtu přes 60 korun, litr mléka vyjde na 35, kuře na 89 a plechovka Kozla stojí 34,50 Kč.
Euro zatím jen na papíře, ale brzy v peněžence
Oficiální přechod na společnou měnu je naplánován na 1. leden 2026. Bulharsko podle červnového stanoviska Evropské komise splnilo všechna potřebná ekonomická kritéria, a nic tak nestojí v cestě.
Zásadním krokem k hladkému přechodu bude období dvojího značení cen – to začne 8. srpna 2025 a potrvá minimálně do konce roku 2026. Bude se týkat nejen cenovek v obchodech, ale i účtenek, ceníků, letáků a dalších informačních materiálů. Podmínkou bude jasné a srozumitelné zobrazení obou měn, a to stejnou velikostí písma, aby se předešlo případnému klamání spotřebitelů.
Zatím ale dál platí: v obchodech se bude až do konce roku 2025 platit výhradně v leva. Euro na cenovkách slouží pouze jako orientační přepočet. V některých turistických oblastech sice obchody nebo hotely euro občas přijmou, většinou však za nevýhodný kurz.
Cílem je vyhnout se chaosu a skokovému zdražení
Důvod dobrovolného zavádění dvojích cen je jasný – Bulharsko chce spotřebitelům usnadnit adaptaci a zároveň zamezit nepřiměřenému zdražování, které by mohlo přechod na euro provázet.
Zkušenosti z jiných států ukazují, že právě nepřehlednost cen v nové měně může vést k zmatkům a spekulacím. Bulhaři se tak už teď učí, kolik stojí rajčata v eurech – a Češi si mohou při nákupech připadat, jako by už byli v eurozóně.