Burza RM-SYSTÉM v mírném poklesu

17. 2. 2011 – 13:48 | Tiskové zprávy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Burza RM-SYSTÉM v mírném poklesu
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Uplynulý obchodní týden přinesl opět několik více či méně důležitých informací vztahujících se k titulům obchodovaným na burze RM-SYSTÉM.

Pojďme se však nejprve podívat na celkový vývoj světových trhů, kde lze již druhý týden sledovat korekci předchozích růstů. Na vině je zejména situace okolo záchrany některých evropských zemí postižených nadměrnými státními dluhy. Na mušku se v tomto týdnu dostalo Irsko, které se nejprve bránilo finanční injekci ze strany EU či MMF, nakonec však rozhovory s těmito institucemi zahájilo. Investoři se proto v úvodu týdne zbavovali rizikovějších aktiv, mezi které se řadí také akcie. Větším propadům pravděpodobně zamezila slušná čísla Německa a USA v makroekonomické oblasti a také opětovný vstup pýchy americké ekonomiky, společnosti General Motors, na americkou burzu. Společnosti obchodované na burze RM-SYSTÉM pokračovaly ve vyhlašování hospodářských výsledků. Nejvíce pozornosti poutal páteční report uhelné společnosti New World Resources (NWR), zájem investorů však neminul ani AAA Auto či ECM. V průběhu týdne také dorazila zpráva o nabídce převzetí Pražské energetiky.

Ve spanilé jízdě pokračovaly akcie Volkswagenu, které navzdory negativnímu sentimentu přidaly od pondělí slušných 10,52 %, dařilo se také rakouské pojišťovací skupině Vienna Insurance Group (VIG) a Erste Bank, které zaznamenaly růst i přes pokles bankovního sektoru v celé Evropě. Na opačné straně stojí developerská společnost ECM, která vyhlásila výsledky za předchozí čtvrtletí a za celý týden ztratila 28,23 %. O mnoho lépe si nevedla ani CETV či Tatra. Na burze RM-SYSTÉM bylo průměrně zobchodováno denně 26,92 milionů Kč a index RM ve 46. týdnu roku 2010 oslabil o 0,3 %, když týden uzavřel na hodnotě 2 383,20 bodů.

Akcionáři Pražské energetiky obdrželi nabídku převzetí
Akcionáři společnosti Pražská energetika se v uplynulém týdnu dočkali nabídky na převzetí akcií společnosti od německé EnBW. Nabídka se vztahuje na všechny akcie společnosti Pražská energetika o jmenovité hodnotě 1 000 Kč obchodované na burze RM-SYSTÉM a také na druhém domácím trhu, Burze cenných papírů Praha. Nabídková cena činí 7 830 Kč, přičemž průměrně se s akciemi společnosti obchodovalo v uplynulých šesti měsících za cenu 7 198,99 Kč. Nabídková cena tak odpovídá prémii 8,8 % oproti průměrnému kurzu akcií. Nabídka společnosti EnBW je závazná po dobu čtyř týdnů od uveřejnění v deníku Hospodářské noviny. Existuje možnost, že nakonec bude tato lhůta prodloužena. Bližší informace naleznou zájemci na internetových stránkách společnosti Pražská energetika, případně pod tímto odkazem http://www.rmsystem.cz/docs/clanky/PRE_povinna-nabidka-prevzeti-spol-pre.pdf.

Společnost NWR zažívá úspěšný rok
Akcie společnosti NWR se již několik týdnů pohybují směrem do strany v pásmu 210 – 225 Kč. Toto pásmo se nepodařilo jedním či druhým směrem protnout ani v uplynulém týdnu. V pátek vyhlašovala společnost hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí roku 2010. Očekávání investorů a analytiků bylo, jak se již stalo tradicí, mírně přemrštěné. Z oficiální zprávy společnosti lze vyčíst pokračující plnění produkčních a prodejních cílů, které si společnost předsevzala na začátku loňského roku. Poměrně zásadní je také informace o mírně rostoucí poptávce odběratelů koksovatelného uhlí a koksu. Provozní zisk společnosti dosáhl ve třetím čtvrtletí roku 2010 hodnoty 91,6 milionů EUR, což je výrazný nárůst oproti stejnému období loňského roku, kdy společnost vykázala ztrátu 10,3 milionů EUR. Provozní zisk před odpisy dosáhl hodnoty 133 milionů EUR a oproti třetímu čtvrtletí loňského roku tak vyrostl o 284 %. Čistý zisk pak dosáhl 48,5 milionů EUR, když ve stejném čtvrtletí roku 2009 zaznamenala společnost ztrátu 27,6 milionů EUR. Proč tedy i přes takto kvalitní hospodářské výsledky nezaznamenal kurz akcií růstové momentum? Důvod je prostý, analytici a investoři očekávali vyšší tržby a také vyšší zisk. Reakce na výsledky však nebyla nijak výrazná, akcie společnosti dnes ztratily 2,37 % a celý týden uzavřely na hodnotě 218,40 Kč.

Společnost AAA Auto potěšila své akcionáře
Hospodářské výsledky dnes reportovala také společnost AAA Auto. Výsledky společnosti potvrdily rostoucí trend v oživení trhu s ojetými automobily, přičemž se firmě podařilo vylepšit prodeje automobilů nejen meziročně, ale také oproti uplynulému čtvrtletí. Celkové tržby společnosti dosáhly v uplynulém čtvrtletí hodnoty 57,1 milionu EUR, což je oproti třetímu čtvrtletí loňského roku o 33,6 % více. Prodeje automobilů vzrostly za prvních devět měsíců tohoto roku na 29 617 vozů, což je meziročně o 2,6 % více. Čistý zisk společnosti dosáhl ve třetím čtvrtletí 1,1 milionu EUR, což je oproti loňskému výsledku o 18,6 % více. Akcie společnosti v tomto týdnu vyrostly na 18,80 Kč (+1,62 %).

Společnost ECM Real Estate v uplynulém týdnu propadla
Největším propadákem uplynulého týdne se staly akcie ECM Real Estate, které nabraly jižní směr poté, co společnost ohlásila hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí. Ty ukázaly na další pokles aktiv společnosti a na klesající vlastní kapitál firmy. Hospodářské výsledky také poukázaly na zhoršení provozních výsledků v oblasti čistých výnosů z pronájmu, které poklesly o 64,5 % na 4,2 milionů EUR. V loňském roce dosáhly výnosy z pronájmu hodnoty 11,8 milionů EUR. Tato informace však pouze odráží klesající hodnotu aktiv, protože v uplynulém kvartálu pokračoval jejich prodej zejména v Rusku a Číně. K prodejům musela společnost sáhnout poté, co se nedohodla s držiteli dluhopisů na odsouhlasení restrukturalizačního plánu. Dalším termínem možné dohody je 4. prosinec letošního roku, kdy se bude konat další schůzka společnosti s držiteli dluhopisů. Akcie ECM v uplynulém týdnu ztratily 28,23 % a závěrečná cena činila 89 Kč.

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,950 23,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články