Bydlení prudce zdražuje. Všem!

14. 2. 2019 – 9:57 | Bydlení | red | Diskuze:

Bydlení prudce zdražuje. Všem!
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Ceny nových bytů se pomalu zastavují, ale stále jsou celkem vysoko. V některých regionech ceny bytů a domů stále rostou. Každopádně pokles cen nemovitostí zatím odborníci neočekávají. Jenže nerostou jen ceny nových či secondhandových bytů, ale i náklady na bydlení.

Lidé bydlící v nájmech nebo dávno ve vlastním bytě mohou rostoucí ceny nemovitostí sledovat jen zpovzdálí a radovat se, že nemusí dávat leckdy dvojnásobné částky za pořízení „nového“ bytu či domu. Jenže i nájemníkům a vlastníkům nemovitostí rostou náklady na bydlení.

„Spotřebitelské ceny v lednu proti prosinci vzrostly o 1,0 %. Vliv na to měly zejména ceny v oddíle bydlení, které meziměsíčně vzrostly o 1,6 %. Vyšší byly ceny elektřiny, tepla a teplé vody, nájemného, vodného a stočného a zemního plynu. Meziročně ceny vzrostly o 2,5 %,“ říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Podle dat Českého statistického úřadu na meziroční zvyšování cenové hladiny měly nadále největší vliv ceny v oddíle bydlení (nárůst o 4,9 %).

Podle očekávání hrají i letos hlavní roli rychle rostoucí náklady na bydlení, které je předem velmi problematické odhadovat. Ať už jde o nájemné se zpožděním reflektující zdražující nemovitosti nebo ceny energií reagující na vývoj na energetických burzách. Náklady na bydlení jsou nyní “odpovědné” za více než polovinu aktuální inflace a podobně tomu bude i nadále,“ uvedl Petr Dufek z ČSOB.

Ceny nájemného z bytu byly v lednu vyšší o 3,8 procenta než v prvním měsíci loňského roku.  Ceny vodného a stočného meziročně shodně vzrostly o 2,6 procenta.

Nejvyšší zdražení bylo zaznamenáno u elektřiny, jejíž cena vzrostla o 8,2 procenta. Na nákladech na bydlení tak dražší elektřinu pocítili hlavně lidé, kteří topí elektřinou a vaří na elektrických spotřebičích. V lednu vzrostla i cena tepla a teplé vody, a to meziročně o 3,8 procenta.  (v prosinci o 1,0 %).

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly nadále největší vliv (který v lednu ještě zesílil) ceny v oddíle bydlení (nárůst o 4,9 %).

Energie a bydlení zdražuje nejrychleji za více než šest let

Klíčovým důvodem rychlejšího zdražování je lednový „náraz“ v cenách energií a bydlení. Tato položka v souhrnu vykázala meziroční cenový nárůst 4,9 procenta. To je její nejrychlejší meziroční nárůst od června 2012. Dlouho nevídaný cenový nárůst nastal také v položce „ostatní zboží a služby“, která zahrnuje například služby osobní péče, finanční služby, správní a administrativní poplatky. Ceny v této položce rostly v lednu meziročně nejrychleji dokonce od listopadu 2008. Důvodem je růst mezd napříč ekonomikou, který zdražuje pochopitelně i práci v oblasti osobní péče, dále pak růst cen pojištění a finančních služeb,“ uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

-Monika Lukešová | Více na Hypoindex.cz
Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články