Bydlení ve světě: Ceny bydlení v nejdražších městech klesají

25. 3. 2009 – 8:24 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bydlení ve světě: Ceny bydlení v nejdražších městech klesají
Foto: sxc (Monaco) | zdroj: NašePeníze.cz

Realitní a hypoteční krize se dotýká i nejdražších lokalit. Nejdražší zůstává Monako s bezkonkurenčním náskokem. Ceny propadají nejprudčeji v Hong Kongu a Londýně s okolím. Prudký růst cen ale zaznamenal Bankok, Jakarta a Bali. Tempo růstu ale zpomaluje...- Ekonomická krize postihla již pětinu Čechů, více než polovinu dopad krize čeká
- Současná situace na realitním trhu nabízí zajímavé investiční příležitosti
- Ceny bytů v roce 2008: Levné zdražily, drahé zlevnily

Nejdražší musí dát něco navíc

Mít statut nejdražšího města není jen tak. Aby ceny realit mohly vylétnout výše než v jiných lokalitách, musí město nabídnout něco navíc. V případě nejdražšího Monaka je to statut daňového ráje a sousedství s nejbohatší smetánkou světa. Světoznámé kasino, teplé podnebí a pláže je již jen pověstnou třešničkou na dortu.

Tabulka 1: 10 nejdražších měst podle cen bydlení

Město

Cena bytů (EUR/m2)

Monaco

50 000 EUR

Londýn

28 000 EUR

Manhattan (New York)

16 500 EUR

Moskva

16 200 EUR

Paříž

16 000 EUR

Tokyo

15 850 EUR

Hong Kong

15 750 EUR

Řím

13 500 EUR

Singapur

11 850 EUR

Sydney

11 000 EUR

Zdroj: The Wealth Report 2009

I další v pořadí mají co nabídnout. Jsou to vesměs obchodní centra světového významu, která nabízejí nespočet příležitostí. Ani to ale nezabrání poklesu cen bydlení v důsledku realitní, hypoteční a následné finanční krize s dovětkem hospodářské recese.

„Lekce, kterou jsme obdrželi v posledních dvou letech, je, že žádný trh, jakkoli luxusní, nemůže uniknout scénáři růstu a splasknutí bubliny,“ říká Liam Bailey, ředitel výzkumu rezidenčních nemovitostí Knight Frank. A důvod je zřejmý. I nejbohatší lidé světa omezili výdaje, kterým se mohou vyhnout, a globální ekonomický útlum postihl také trhy s nejkvalitnějšími domy a byty vyšší třídy,“ uvádí Liam Bailey.

Důsledkem je, že nárůstu cen se dočkalo méně než polovina lokalit sledovaných indexem PIRI (Prime International Residential Index) společnosti Knight Frank. V posledním čtvrtletí stagnovaly nebo klesaly ceny nemovitostí dokonce ve více než 75 % lokalit.

Tabulka 2: Vývoj cen residenčních nemovitostí

\"ceny

Poznámka: Světle modrá - změna cen v posledním čtvrtletí, tmavě modrá - meziroční změna cen
Zdroj: The Wealth Report 2009

Největší pokles cen nastal v čínském Hong Kongu, kdy za poslední čtvrtletí ceny spadly o více než čtvrtinu a v meziročním srovnání téměř o čtvrtinu. Poklesy či zpomalení růstu v posledním čtvrtletí je ale patrné téměř u všech residenčních nemovitostí. Zdá se tedy, že realitní krize tento segment zasáhla v plném rozsahu až na sklonku loňského roku.

Zpomalení je znatelné i u nejvíce rostoucích lokalit. Zatímco Bankok za celý rok přidal na cenách více než pětinu, v posledním čtvrtletí vzrostly ceny jen o 3,4 %. Ještě patrnější je zpomalení růstu a jeho překlenutí k poklesu u celkově 7. města s nejrychleji stoupajícími cenami - u Dubaje. Meziročně si sice ceny připsaly 10,8 %, růst mohl být ale mnohem prudší nebýt poklesu v posledním čtvrtroku o 19,1 %.

Zajímavou lokalitou z pohledu růstu cen residenčních nemovitostí je Indonésie. Jakarta a Bali obsadili za Bankokem druhou a třetí příčku. Jihovýchodní Asie je obecně rychle rostoucí. Vždyť i čtvrtý post obsadilo město z oblasti - Kuala Lumpur z Malajsie.

Jak se budou vyvíjet ceny luxusních residenčních nemovitostí dál?

Navzdory pádu cen domů bohatí lidé neopouštějí reality jako způsob uchovávání majetku a náš Průzkum nálady, který představuje postoje napříč skupinou nejzámožnějších klientů Citi Private Bank, ukazuje, že 55 % těchto klientů hodlá v následujících dvou letech zvýšit podíl domů a bytů na svém majetku. V bouřlivých dobách mají bohatí lidé zájem o investice, které jsou jak hmatatelné, tak transparentní,“ uvedl Liam Bailey.

Zájem bohatí lidé o luxusní nemovitosti tedy stále mají. Ovšem očekávají pokles jejich cen, a tak nakupují za nižší ceny. To se odrazilo i v indexu PIRI, kdy kupříkladu v nejdražším městě světa v posledním čtvrtletí poklesly ceny o více než 10 %.

Více o bydlení a financování bydlení na Hypoindex.cz


Reklama: HledámReality.cz - domy, byty, pozemky, katalog nemovitostí

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,850 24,930
USD 23,250 23,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články