Bydlet se může i v garáži, umožní to nový občanský zákoník

24. 3. 2011 – 15:06 | Zákony | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bydlet se může i v garáži, umožní to nový občanský zákoník
Zákoník také jasně stanoví pravidla zvyšování nájemného, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Bydlet v nebytovém prostoru, například v garáži, nebo mít pronajatý byt bez písemné nájemní smlouvy, to vše umožní připravovaný občanský zákoník, který má vstoupit v platnost od roku 2013. Novinky z předlohy probírali politici na čtvrtečním semináři v Senátu.

Připravovaný zákoník umožní, aby si nájemce pronajal k bydlení nebytový prostor. Pokud to bude uvedené v nájemní smlouvě, může člověk bydlet i v garáži. "Je-li pronajata k bydlení, pak nájem je nájem bytu a na nájemce se vztahují všechna práva a povinnosti," upřesnila Michaela Zuklínová z právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Lidé už nebudou muset mít pro bydlení nájemní smlouvu v papírové podobě. "Nový zákoník říká, že nájemní smlouva má být písemná, není-li, není neplatná," upozornila Zuklíková.

Předloha má podle docentky Právnické fakulty Univerzity Karlovy částečně omezit dosavadní převahu nájemníka nad majiteli bytů. Přesto zákoník zakazuje, aby si obě strany mezi sebou dohodly něco, co by nájemníkovi způsobilo újmu nebo zhoršilo jeho právní postavení.

Zákoník také jasně stanoví pravidla zvyšování nájemného. "Je to vlastně obdoba toho, co už je ve stávající novele," řekla Zuklíková. Majitel domu může požadovat zvýšení nájemného, jestliže zvýšil kvalitu bydlení nájemníků. "Pokud se majitel domu dohodne alespoň se třemi čtvrtinami nájemců, pak může nájemné každoročně zvyšovat o deset procent účelně vynaložených nákladů na změnu s tím, že zbylá čtvrtina akceptovala, co přijala ta většina," uvedla. Jestliže se nenajdou ani ty tři čtvrtiny, platí zvláštní pravidlo, že pronajímatel může každoročně zvyšovat nájem o 3,5 procenta účelně vynaložených nákladů.

-Tomáš Paták | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články