Byty se asi stavět nezačnou... zlevní, nebo zdraží?

9. 6. 2010 – 0:02 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Byty se asi stavět nezačnou... zlevní, nebo zdraží?
Cena bytů se vyvíjí stejně jako cena kteréhokoli zboží či služby, foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Cena bytů je závislá na nabídce a poptávce. Kdo čeká výrazné snížení cen, bude nejspíš zklamán: Místo snížení cen se staví méně. Jen stavebních povolení bylo letos vydáno jako v roce 2006.

Český statistický úřad včera zveřejnil údaje o stavebnictví v dubnu 2010. "V dubnu 2010 byla stavební produkce sezónně očištěná meziměsíčně vyšší o 4,8 %. Stavební produkce klesla meziročně o 15,3 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 3,6 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota vzrostla o 45,9 %. Bylo zahájeno meziročně o 1,6 % bytů více. Dokončeno bylo o 18,4 % bytů více," uvádí zpráva ČSÚ.

Větší množství dokončených bytů odpovídá zahájené výstavbě v letech developerské expanze, kdy poptávka (zejména spekulativní) táhla ceny vzhůru a nikdo příliš nehleděl na dlouhodobou perspektivu zvolených lokalit ani na kvalitu provedených prací. Hlavně, že bylo možné koupit byt za několik milionů, vždyť jeho cena nemůže než růst. Chyba lávky.

 

<%Anketa120%>

 

Cena bytů se vyvíjí stejně jako cena kterékoli jiné komodity (kteréhokoli zboží či služby). Jen s tím rozdílem, že do trhu s bydlením více či méně zasahuje stát nejrůznějšími podpůrnými a destruktivními opatřeními. A stejně jako kterákoli jiná komodita je i bydlení pod vlivem nabídky a poptávky. Cena je v současné době nejspolehlivější mechanismus, který dokáže říci, kdo bude moci ten či onen byt využívat.

Poptávku určuje především populace. Silné populační ročníky jsou již dávno ubytované a nastupují nové, slabší. Poptávka po novém bydlení tak bude pravděpodobně klesat navzdory trendu rozvodovosti, která poptávku po bytech naopak zvyšuje.

Klesající poptávky si všimli již i developeři. "Realitní krize", použijeme-li zažitý expresivní termín, jen urychlila to, co bylo z demografického pohledu nevyhnutelné. A jejich reakce? Pomineme-li fiaska s aukcemi bytů, zbývá zpomalení bytové výstavby. S cenou se jim dolů jít (zatím?) příliš nechce.

Poslední (dubnová) čísla Českého statistického úřadu hovoří o dokončení meziročně o 18,4 % více bytů. Jenže jejich výstavba byla zahájena zpravidla v letech 2007 až 2008. (Růst počtu vydaných stavebních povolení činil mezi lednem až dubnem roku 2008 meziročně 18,7 %... že by náhoda?)

V blízké budoucnosti lze ale spíše očekávat pokles v počtu dokončených bytů, neboť i počet vydaných stavebních povolení (a ohlášek) v souvislosti s byty klesá. V srpnu 2009 klesl měsíční počet vydaných povolení pod úroveň roku 2005, kde se držel až do ledna 2010. Nyní se počet nově povolených a ohlášených staveb pohybuje na úrovni roku 2006.

-Petr Zámečník, více na Hypoindex.cz

Kam dál?

- Ceny bytů klesají, nebo rostou? Statistici se přou s developery a realitkami

- Ceny bytů v novostavbách začnou brzy růst

- Investice do bytu: Jak nepropásnout správnou chvíli pro prodej bytu

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články