Bývalí , nebo současní podnikatelé v politice - vadí vám to?

20. 7. 2010 – 13:00 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bývalí , nebo současní podnikatelé v politice - vadí vám to?
Politici dostali šanci a za posledních 20 let lidé spíše pláčou jak se vše rozkradlo | zdroj: NašePeníze.cz

Sociální demokracie (ČSSD), která se dostala do opozice hledá za každou cenu chyby v nové vládě Petra Nečase. Jedno je jasné, opozice je vždy určitým regulátorem a vztyčeným prstem pro vládnoucí strany.

Jedním z hlavních problémů které ČSSD v posledních dnech kritizuje je fakt, že se so ministerského křesla usadil Bárta, jakožto "bývalý" úspěšný podnikatel. Opotzice se obává korupčního prostředí, které by mohlo nastat.

"Pro nezávislost státních institucí je zcela nepřípustné, aby pokračovalo a dokonce se prohlubovalo personální propojení mezi několika ministerstvy a strukturami, souvisejícími se soukromými firmami," trvá na svém Sobotka. Připomněl, že ministr za VV Vít Bárta, který ABL založil, jmenoval svým ekonomickým náměstkem Martina Sýkoru, bývalého pracovníka ABL, a ministr za VV Josef Dobeš jmenoval do funkce náměstka rovněž bývalého zaměstnance téže společnosti Kryštofa Hajna.

Sociální demokraté kritizují i to, že ministři prodávají své podíly ve firmách svým příbuzným. Upozornil, že Bárta prodal svou část ABL svému bratrovi, ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský zase prodal svou společnost svému synovi.

"Společnost ABL opakovaně deklarovala, že osoby, které v minulosti byly jejími zaměstnanci či byly zařazeny v její organizační struktuře a v současné době zastávají vedoucí místa ve veřejné správě, nejsou v žádném vztahu ke společnosti ABL, z tohoto důvodu nedochází k žádnému personálnímu propojování ministerstev se společností ABL," zdůraznil předseda představenstva ABL Martin Refka ve svém dopise. Připojil se k němu také člen představenstva Petr Hanuš. Reagovali tak na Sobotkovy opakované výroky na adresu firmy ABL.Tvrdí, že se společnost ABL nebude ucházet o žádnou veřejnou zakázku vypsanou v rezortech, které řídí členové Věcí veřejných.

Na druhou stranu je třeba říci, že právě úspěšní podnikatelé by mohli naši zemi dostat z problémů, kam ji dostali v dřívějších dobách politici. Mnoho lidí má také pocit, že úspěšný současný, nebo bývalý podnikatel nebude zemi tolik "rozkrádat", jako politik, který nemá takový majetek a dostane se k moci.

Pravdou také je fakt, že do politiky vstupovali odkajživa lidé ze soukromé sféry a to nejen manažeři, ale také řadoví zaměstnanci, nebo bývalí podnikatelé. Jen se o tom tolik nemluvilo. Politikem, který nikdy nepracoval v soukromé sféře se totiž narodí asi málokdo - jestli vůbec někdo, kdo nemá na žádné podnikatele a firmy vazby je.

Problémem v naší maličké zemi bude spíše fakt, že si v devadesátých letech podnikatelé pokazili reputaci a mnoho lidí je vidí stále jako vydřiduchy kteří zbohatli na úkor "běžných" lidí. Za tu dobu se však České podnikatelské prostředí vyjasnilo a je zde řada - troufnu si říci většina - podnikatelů a vlastníků společností, kteří by si seriozností nezadali ani s nejoblíbenějšími politiky a je jedno zda své firmy tajně vlastní dál přes rodinné příslušníky, nebo jim je skutečně prodali, protože proč úspěšnou firmu pouštět z rodiny když má o ni schopný příbuzný zájem.

 

<%Anketa176%>

 

Politici dostali šanci a za posledních 20 let lidé spíše pláčou jak se vše rozkradlo. Možná by vláda složená jen z úspěšných podnikatelů a vlastníků firem udělala mnohem víc užitku.

Karty jsou rozdané, volby skončily a je třeba vyčkat jak a zda vůbec naší zemi pomohou úsporná opatření nové vlády, stejně tak i bývalí podnikatelelé a jejich manažeři v úřednických křeslech. Bohužel to ukáže až čas a to v řádech let.

Napište vlastní názor na podnikatgele v politice, firmu ABL i současnou vládu. Zdržte set urážek a vulgarit vůči podnikatelům i politikům a jiným skupinám. Oceníme , stejně tak jako další čtenáři věcné názory.

 

<%Anketa150%>

 

Kam dál?

- Radek John: Slušní podnikatelé do politiky patří

- Podnikatelé varují před zadlužováním státu, nepodporují strany s populistickými sliby

- Šlechtická modrá krev jde do politiky

 

-Martin Slapnička, NašePeníze.cz

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,940 23,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články