Bývalý guvernér ČNB a kandidát na primátora Prahy Zdeněk Tůma vstoupí do TOP 09

28. 7. 2010 – 20:58 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Bývalý guvernér ČNB a kandidát na primátora Prahy Zdeněk Tůma vstoupí do TOP 09
Lídři nominovaní na primátora Prahy jsou oznámeni. Jen občanští demokraté zatím svého kandidáta na primátora tají, Foto:ČNB | zdroj: NašePeníze.cz

Kandidát na primátora Prahy za TOP 09 Zdeněk Tůma počítá s tím, že vstoupí do strany. Ve středu to uvedl na svém profilu na sociální síti Facebooku.

"Počítám s tím. Sice byla varianta, že bych mohl kandidovat jako nestraník, nicméně sám jsem si vědom toho, že toto je politická funkce a člověk by za sebou měl mít tu politickou stranu," odpověděl Tůma na otázku, zda vstoupí do TOP 09.

Strana dlouho otálela se zveřejněním svého superlídra, a tedy i možného kandidáta na primátora metropole. Jméno Tůmy oznámila v polovině července. Jak potvrdil předseda strany a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, Tůma s přijetím nabídky TOP 09 váhal. Měl ji dokonce i odmítnout.

Bankéře nicméně přesvědčil argument samotného Schwarzenberga, že je nyní příležitost změnit způsob vedení hlavního města a přispět k ekonomickým reformám. "Obojí je pro mě velká výzva," okomentoval Tůma nabídku.

Ve funkci guvernéra působil Tůma od prosince 2000. Postu se předčasně vzdal k letošnímu 30. červnu. Jeho mandát měl původně skončit v únoru 2011, nechtěl ale končit ve stejnou dobu jako většina členů bankovní rady. Ve funkci Tůmu nahradil Miroslav Singer.

Tůma se narodil se v roce 1960 v Českých Budějovicích. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Absolvoval studijní pobyty ve Velké Británii, Nizozemí a USA. V letech 1993 - 1995 působil jako poradce ministra průmyslu a obchodu. O tři roky později působil v Evropské bance pro rekonstrukci a rozvoj, v jejímž představenstvu zastupoval Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko.

 

<%Anketa178%>

 

Proti Tůmovi ve volbách vystoupí jako kandidát na pražského primátora Jiří Dienstbier ml. (ČSSD), Petra Kolínská (SZ) a Jiří Witzany (SNK ED) a Marta Semelová (KSČM). Strana Věci veřejné počítá s Markétou Reedovou. Občanští demokraté zatím svého kandidáta na primátora tají.

Komunální volby se konají 15. a 16. října. Do 10. srpna musí mít strany kandidátky uzavřené.

-Denisa Cermáková, Mediafax

Kam dál?

- Guvernér ČNB Zdeněk Tůma oznámil rezignaci, z banky odejde na konci června

- Global Finance: Guvernér ČNB Zdeněk Tůma patří mezi sedm nejlepších centrálních bankéřů světa

- Novým guvernérem České národní banky se má stát ekonom Miroslav Singer

- Sedm nejvyšších bankéřů ČNB si loni vydělalo dohromady přes 20 milionů čistého

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,570 24,690
USD 24,420 24,600
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články