Bývalý guvernér ČNB a kandidát na primátora Prahy Zdeněk Tůma vstoupí do TOP 09

- Politika autor: Redakce NašePeníze.cz

Kandidát na primátora Prahy za TOP 09 Zdeněk Tůma počítá s tím, že vstoupí do strany. Ve středu to uvedl na svém profilu na sociální síti Facebooku.

Lídři nominovaní na primátora Prahy jsou oznámeni. Jen občanští demokraté zatím svého kandidáta na primátora tají, Foto:ČNB

Lídři nominovaní na primátora Prahy jsou oznámeni. Jen občanští demokraté zatím svého kandidáta na primátora tají, Foto:ČNB , zdroj: NašePeníze.cz

"Počítám s tím. Sice byla varianta, že bych mohl kandidovat jako nestraník, nicméně sám jsem si vědom toho, že toto je politická funkce a člověk by za sebou měl mít tu politickou stranu," odpověděl Tůma na otázku, zda vstoupí do TOP 09.

Strana dlouho otálela se zveřejněním svého superlídra, a tedy i možného kandidáta na primátora metropole. Jméno Tůmy oznámila v polovině července. Jak potvrdil předseda strany a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, Tůma s přijetím nabídky TOP 09 váhal. Měl ji dokonce i odmítnout.

Bankéře nicméně přesvědčil argument samotného Schwarzenberga, že je nyní příležitost změnit způsob vedení hlavního města a přispět k ekonomickým reformám. "Obojí je pro mě velká výzva," okomentoval Tůma nabídku.

Ve funkci guvernéra působil Tůma od prosince 2000. Postu se předčasně vzdal k letošnímu 30. červnu. Jeho mandát měl původně skončit v únoru 2011, nechtěl ale končit ve stejnou dobu jako většina členů bankovní rady. Ve funkci Tůmu nahradil Miroslav Singer.

Tůma se narodil se v roce 1960 v Českých Budějovicích. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Absolvoval studijní pobyty ve Velké Británii, Nizozemí a USA. V letech 1993 - 1995 působil jako poradce ministra průmyslu a obchodu. O tři roky později působil v Evropské bance pro rekonstrukci a rozvoj, v jejímž představenstvu zastupoval Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko.

 

<%Anketa178%>

 

Proti Tůmovi ve volbách vystoupí jako kandidát na pražského primátora Jiří Dienstbier ml. (ČSSD), Petra Kolínská (SZ) a Jiří Witzany (SNK ED) a Marta Semelová (KSČM). Strana Věci veřejné počítá s Markétou Reedovou. Občanští demokraté zatím svého kandidáta na primátora tají.

Komunální volby se konají 15. a 16. října. Do 10. srpna musí mít strany kandidátky uzavřené.

-Denisa Cermáková, Mediafax

Kam dál?

- Guvernér ČNB Zdeněk Tůma oznámil rezignaci, z banky odejde na konci června

- Global Finance: Guvernér ČNB Zdeněk Tůma patří mezi sedm nejlepších centrálních bankéřů světa

- Novým guvernérem České národní banky se má stát ekonom Miroslav Singer

- Sedm nejvyšších bankéřů ČNB si loni vydělalo dohromady přes 20 milionů čistého

Tagy: top09 lidé politika Zdeněk Tůma