Část důchodové reformy by mohla odporovat Ústavě

2. 10. 2011 – 20:18 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Část důchodové reformy by mohla odporovat Ústavě
Lídři koaličních stran o možném problému vědí, i přesto zákon poslali dál, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Jedna z klíčových vládních reforem - tzv. druhý pilíř penzijního spoření - je vážně ohrožen. Jak v neděli uvedla TV Nova, vládní přestavitelé reformu poslali do sněmovny, přestože podle odborníků na ústavní právo by její část mohla odporovat Ústavě.

Takzvaný druhý pilíř nabízí druhou možnost, jak se zajistit na důchod. Tři procenta pojištění občan nepošle z výplaty státu, ale na soukromý účet - ovšem za podmínky, že si ještě dvě procenta připlatí ze svého. Výběr takového způsobu spoření je sice dobrovolný, ale ve chvíli, kdy zájemce kývne, nemůže už rozhodnutí změnit

V takovém znění poslala vláda důchodovou reformu do sněmovny a ta ji odhlasovala. Teď je v senátu.

Jenže právě povinnost zůstat v druhém pilíři navěky bez možnosti úniku je i podle ústavních právníků velmi problematická. Shodují se na tom, že pokud si občan vybere alternativní možnost spoření na penzi, stát ho nemůže nutit k doživotnímu setrvání v takovém systému.

"Nemůže se nastolit vztah, kdy by člověk neodvolatelně podléhal moci nějaké jiné instituce," řekl pro TV Nova expert na ústavní právo Václav Pavlíček.

"Mohly by vznikat i spory o platnost takového ujednání, byť by mělo zákonný podklad, protože by se mohlo namítat určité omezení svobodné vůle," doplnil děkan právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch.

Lídři koaličních stran o možném problému vědí, i přesto zákon poslali dál. „Upozorňovala jsem na to, ale kolegové se tvářili, že to budeme řešit, až ten problém nastane, přitom je zásadní,“ řekla místopředsedkyně Věcí veřejných a šéfka legislativní rady vlády Karolína Peake.

Ministr práce a sociálních věcí a místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek ale za reformou stojí. "Jsem přesvědčen, že jsou v naprostém souhlasu s ústavním pořádkem ČR," řekl Drábek.

ČSSD už oznámila, že v případě volebního úspěchu zákon změní, aby druhý pilíř nebyl doživotním vězením. Nevylučuje ani žalobu. "Pokud se objeví argumenty, budeme to ústavnímu soudu předkládat," dodal šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Ústavní soud už rušil například úpravu týkající se stavebního spoření, když vláda chtěla snížit státní příspěvek o 50 procent zpětně i za rok 2010.

-Eva Vanácová | MED

Kam dál?

- Začínají platit změny v důchodech, bohatí dostanou víc, mladí půjdou do penze později

- Penzijní reforma: Kdo o ni stojí? Ti co mají peníze

- Podle reformy si vyberete, jak dlouho chcete pobírat důchod

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články