Čechům vadí přístup EU k zadluženým Řekům

28. 10. 2011 – 14:19 | Evropská unie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Čechům vadí přístup EU k zadluženým Řekům
Průzkum se zaměřil i na obavy z případných dopadů řecké krize a jejího řešení na situaci u nás, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Téměř tři čtvrtiny občanů ČR v první polovině října uvedly, že nesouhlasí se způsobem, jakým Evropská unie (EU) přistupuje k situaci zadluženého Řecka. Vyplývá to z průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) zveřejněného v pátek.

STEM se dotazoval ještě před summitem Evropské unie, který rozhodl o odpuštění poloviny řeckého dluhu, zda respondenti souhlasí se způsobem, jakým EU k situaci zadluženého Řecka přistupuje. Výsledky ukázaly, že většina občanů ČR (73 procent) se způsobem, jímž unie k Řecku přistupuje, nesouhlasí. Souhlas, a to převážně opatrný (spíše ano), vyjádřilo 27 procent Čechů.

Průzkum se zaměřil i na obavy z případných dopadů řecké krize a jejího řešení na situaci u nás. Ze získaných odpovědí vyplývá, že většina občanů (79 procent) sdílí pocit, že řešení otázek kolem zadluženého Řecka v nejbližších letech výrazně ovlivní situaci v naší zemi. Jen asi každý pátý (21 procent) tento pocit nemá.

Pokud se odpovědi na obě otázky zkombinují, ukáže se, že ve společnosti je nejpočetnější (61 procent) skupina lidí, kteří nesouhlasí s tím, jak unie řecký problém řeší, a zároveň si myslí, že toto řešení ovlivní naši situaci.

Podrobnější analýza výsledků výzkumu pak svědčí o tom, že jednotlivé skupiny obyvatelstva se ve svých názorech na řešení řeckého zadlužení a jeho vliv na naši zemi výrazně neliší. Jistý vliv na názory má sice jak věk nebo vzdělání, tak i politická orientace a stranické preference, tendence ale nejsou výrazné. S rostoucím věkem i stoupajícím vzděláním jen mírně narůstá nesouhlas s řešením EU. Z pohledu stranických preferencí vyjadřuje nejčastější nesouhlas i obavy z dopadu na Česko tábor příznivců KSČM. U stoupenců všech stran se ale projevuje většinový nesouhlas s řešením situace Řecka a zároveň pocit, že i nás výrazně ovlivní.

Jak průzkum uvádí, je logické, že souhlas se způsobem, jakým EU řeší Řecko, souvisí se vztahem respondentů k unii, a to konkrétně se souhlasem s členstvím ČR v unii. Méně však se vztahem k EU souvisí pocit, zda toto řešení výrazně ovlivní i situaci v České republice. Konkrétně jen mezi lidmi, kteří s naším členstvím v EU určitě nesouhlasí, výzkum zaznamenal více naprostého souhlasu (určitě ano – tuto odpověď uvedlo 51 procent z nich) s tím, že i situaci v Česku řešení řeckého dluhu výrazně ovlivní.

-Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články