Cena benzínu i nafty klesla, jsme ale pořád proti okolním zemím drazí

9. 2. 2010 – 5:46 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Cena benzínu i nafty klesla, jsme ale pořád proti okolním zemím drazí
Cena benzínu a nafty v ČR, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny benzinu a nafty během uplynulého týdne pokračovaly ve zlevňování už třetí týden po sobě. Během uplynulého týdne se průměrná cena těchto pohonných hmot snížila o několik haléřů. Benzin stojí průměrně 30,22 koruny za litr a motorovou naftu lze pořídit za 28,71 koruny za litr.

Od začátku nového roku je tak litr benzinu a nafty dražší o více jak dvě koruny. V následujících dnech by motorová paliva měla stagnovat.

Česko je rázem drahé

Během uplynulého týdne se cena pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic mírně snížila. Benzin zlevnil o devět haléřů a v pátek jeho cena dosahovala hodnoty 30,22 koruny za litr. Nafta zlevnila o třináct haléřů a nyní tak litr nafty stojí 28,71 koruny. Vyplývá to z posledních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot u totemů čerpacích stanic dlouhodobě sleduje. Odlišně se naopak vyvíjí cena nejběžnějšího alternativního paliva – LPG, jehož cena se zvyšuje už od listopadu. Podle údajů Českého statistického úřadu z minulého týdne se cena LPG zvýšila o patnáct haléřů na 13,81 koruny za litr.

Benzin a nafta zdražily od 1. ledna, kdy došlo ke zvýšení spotřebních daní a DPH, celkově o více jak 2 koruny za litr. U benzinu se ke včerejšímu dni cena od Nového roku zvýšila o 2,00 koruny za litr a u nafty došlo k navýšení o 2,07 koruny za litr. O korunu vyšší spotřební daně u benzinu a nafty a o jedno procento vyšší DPH zodpovídají za zdražení jen zčásti – zásluhou jejich zvýšení pohonné hmoty zdražily „pouze“ o zhruba 1,30 koruny. O zbylou korunu zdražily čerpací stanice pohonné hmoty kvůli vysoké ceně ropy a oslabení koruny.

Tuzemské čerpací stanice se tak staly rázem méně konkurenceschopné oproti svým protějškům v Polsku, Maďarsku a Slovensku. Zvláště motorová nafta je v Česku rekordně drahá a podle serveru Clever-tanken je dokonce sedmá nejdražší na evropském kontinentě. Až do konce k ledna se ke drahým naftám řadila také nafta ze Slovenska. Avšak od února slovenská vláda v rámci ústupku dopravcům zlevnila sazbu spotřební daně z nafty o 0,13 eura, což zlevnilo litr nafty o více jak tři koruny. Slováci tak rázem přestali jezdit za levnou naftou do Česka a směr „tankovací turistiky“ (alespoň u nafty) se zcela otočil ve prospěch Slovenska.

S nejdražšími pohonnými hmotami se setkají řidiči v Praze. V hlavním městě je nejdražší benzin, kde minulý týden stál 31,15 koruny za litr. Nejlevnější benzin se prodává v Jihočeském kraji, kde se litr prodává za průměrných 29,51 koruny. Nejdražší motorovou naftu lze ze všech krajů pořídit v Praze, stojí zde 29,46 koruny za litr. Nejlevnější nafta je naopak podle statistik CCS k dispozici opět v Jihočeském kraji a stojí zde 28,19 koruny za litr.

Benzin byl předloni dražší

Ceny pohonných hmot jsou sice poměrně vysoko, na druhou stranu jsou však současné ceny s vyššími spotřebními daněmi a DPH stále nižší, než kolik pohonné hmoty stály v létě před dvěma roky. V roce 2008 se během motoristické sezóny benzin prodával nejdráže za 32,70 koruny za litr, tedy zhruba o dvě koruny více než dnes. Přitom cena ropy byla oproti nynějšku skoro dvojnásobná. Během června 2008 byla rekordně drahá také nafta, když se u čerpacích stanic prodávala za průměrných 35,10 koruny za litr. Oproti loňskému únoru je litr benzinu dražší zhruba o šest korun a litr nafty je dražší o pět korun. V případě, že by se ceny ropy dostaly na maxima z roku 2010 v současné době, vlivem vyššího zdanění paliv by se ceny pohonných hmot mohly přiblížit až k hranici 38 koruny za litr.

Další zdražení pohonných hmot motoristy ještě čeká v dubnu, kdy se do benzinu a nafty má začít povinně přimíchávat větší množství biopaliv. Původně mělo podle vládního návrhu dojít ke zvýšení obsahu biolihu v benzinu z dnešních 3,5 na 4,5 procenta a obsahu metylesteru řepkového oleje (MEŘO) v naftě z nynějších 4,5 procenta na 6,3 procenta. Chystané zvýšení podílu biopaliv v pohonných hmotách by však mohlo být menší. Uvažuje se o podílu 4,2 procenta biolihu v benzinu a 6 procentech MEŘO v naftě. V současné době leží návrh o zvýšení biosložek v pohonných hmotách v Poslanecké sněmovně, kde čeká, až návrh poslanci projednají. Zdražení pohonných hmot by nemělo být tak razantní jako v prvních lednových dnech. Benzin a nafta by kvůli většímu obsahu biopaliv měly zdražit o pár desítek haléřů.

Koruna k dolaru oslabila

V průběhu následujících dní by měla cena pohonných hmot stagnovat. Velkoobchodní ceny pohonných hmot totiž budou reagovat na zvýšení cen ropy na světových trzích, k němuž došlo v prostředku minulého týdne. Barel ropy Brent vzrostl z páteční uzavírací hodnoty 71 dolarů za barel až na 76,05 dolarů za barel, na níž uzavřel obchodování v úterý. Ke konci týdne sice v reakci na statistiku amerického trhu práce cena ropy klesla až pod hranici 70 dolarů za barel, avšak pokles souvisel hlavně s růstem kurzu dolaru hlavně k euru – z obavy investorů o další fiskální problémy v eurozóně. Ceny v uplynulém týdnu klesly také na rotterdamské burze, která je určující pro vývoj cen benzinu a nafty v Česku.

Tuzemští spotřebitelé však prospěch ze zlevnění ropy na světových burzách mít nebudou. Stejně jako v předcházejícím týdnu, i minulý týden kurz koruny k dolaru oslaboval, a zlevnění ropy proto není v korunovém vyjádření tak výrazné jako v dolarech. Česká měna oslabila k dolaru od nového roku zhruba o korunu.

 

Michal Roškanin, odborný redaktor – analytik, PETROLmedia

Kam dál? Kvalita paliv byla v roce 2009 rekordně dobrá říká ČOI, je to jen zdání?

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články