Cena benzínu i nafty stále klesá, kam pro nejlevnější pohonné hmoty?

30. 8. 2010 – 20:54 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Cena benzínu i nafty stále klesá, kam pro nejlevnější pohonné hmoty?
Ceny srazily také nižší marže distributorů, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pohonné hmoty pokračovaly v uplynulém týdnu vlivem zlevňující ropy v poklesu už sedmým týdnem v řadě. Negativní zprávou pro motoristy je, že koruna oslabuje už třetím týdnem po sobě.

Pokles ceny ropy je však významnější, a tak by ceny benzínu a nafty měly klesnout i během následujících dní.

 

Nejdráž je na jižní Moravě

 

Zatímco během části loňských prázdnin pohonné hmoty zdražovaly a část prázdnin zlevňovaly, letošní prázdniny byly ve znamení zlevňování benzínu a nafty. Na druhou stranu pohonné hmoty během letošních prázdnin stály zhruba o 2,50 koruny více než loni.

Během uplynulého týdne ceny pohonných hmot klesly už sedmým týdnem po sobě. Klesají z více jak 1,5ročních maximálních hodnot, na kterých byly na konci června. Od začátku prázdnin však benzín a nafta zlevnily pouze zhruba o korunu.

Během uplynulého týdne benzín zlevnil o 26 haléřů a nyní tak jeho cena dosahuje 31,34 koruny. Nafta zlevnila o 15 haléřů na 30,42 koruny. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot u čerpacích stanic dlouhodobě sleduje.

Stejným směrem se vyvíjí cena nejběžnější alternativy – LPG. Jeho cena klesla o tři haléře a v současnosti tak LPG vyjde na 14,45 koruny za litr, vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu z minulého týdne. Ve stejném období loni vyšlo LPG vlivem levnější ropě a silnější koruně zhruba o dvě koruny levněji.

S nejdražšími pohonnými hmotami se řidiči setkají v Jihomoravském kraji. Zde je nejdražší jak benzín, tak i nafta. Benzín zde vyjde na průměrných 31,85 koruny a nafta vyjde na 31,04 koruny. Naopak nejlevnější benzín je k dostání v Královéhradeckém kraji, kde vyjde na 31,01 koruny. Nejlevnější nafta byla v Karlovarském kraji a to za 29,84 koruny.

 

Marže se snižují

 

V průběhu následujících dní by se ceny pohonných hmot měly nadále snižovat. Cena ropy se totiž v posledních dvou týdnech ustálila kolem hodnoty 75 dolarů za barel. Proti jejímu zdražování hovoří rekordně vysoké zásoby ropy a ropných produktů v USA a obavy z dosažení druhého dna hospodářské krize. Cena ropy Brent v pátek uzavírala obchodování na hodnotě 74,79 dolaru, tedy prakticky na stejné hodnotě jako před týdnem. Ve srovnání s předcházejícím týdnem však během uplynulého týdne ropa zlevnila o necelé dva dolary. Na pokles cen ropy reagovala poklesem i cena benzínu a nafty na burze v Rotterdamu, která je určující pro vývoj cen pohonných hmot v Česku.

Nevýhodně se naopak pro motoristy vyvíjí kurz koruny, která k dolaru nadále oslabuje. Stále je však zhruba o dvě koruny k dolaru silnější, než během letošního minima z poloviny června. Během uplynulého týdne koruna k dolaru mírně oslabila. Pokles cen ropy bude mít na ceny pohonných hmot výraznější vliv než oslabující koruna, proto by ve výsledku měla cena pohonných hmot v nadcházejících dnech klesnout.

Cenový pokles by mohly navíc ještě zintenzivnit klesající distribuční marže. Ty už klesaly v uplynulých týdnech. Prostor pro jejich pokles je však do značné míry už vyčerpán.

- Michal Roškanin, odborný redaktor PetrolMedia

Kam dál?

- Kalousek: Uvažujeme o zlevnění benzínu, řidiči u nás netankují, jen projíždějí

- Kvalita nafty u českých pump prudce klesla
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články