Cena benzínu i nafty začne opět růst

22. 2. 2010 – 16:56 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Cena benzínu i nafty začne opět růst
Ceny pohonných hmot začnou opět růst, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny benzinu a nafty během uplynulého týdne nadále zlevňovaly. Benzin zlevnil o devět haléřů na 30,17 koruny za litr a nafta zlevnila o šest haléřů na 28,64 koruny za litr. V následujících dnech ceny pohonných hmot ukončí měsíc trvající zlevňování, kdy však zlevnily jen zhruba o 40 haléřů, a začnou opět růst.

 

LPG prudce zdražuje
 

Během uplynulého týdne klesla cena pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic o pár haléřů. Benzin zlevnil o devět haléřů a včera jeho cena dosahovala hodnoty 30,17 koruny za litr. Nafta zlevnila o šest haléřů a nyní tak litr nafty stojí 28,64 koruny. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot u totemů čerpacích stanic dlouhodobě sleduje. Cena nejběžnějšího alternativního paliva LPG naopak roste, a to už od listopadu minulého roku. Podle údajů Českého statistického úřadu z minulého týdne se cena LPG zvýšila o 45 haléřů na 14,44 koruny za litr.

- Ceny pohonných hmot

Benzin a nafta prudce zdražily od 1. ledna, kdy došlo ke zvýšení spotřebních daní a DPH, celkově o více jak 2 koruny za litr. U benzinu se ke včerejšímu dni cena od Nového roku zvýšila o 1,95 koruny za litr a u nafty došlo k navýšení o 2,00 koruny za litr. O korunu vyšší spotřební daně u benzinu a nafty a o jedno procento vyšší DPH zodpovídají za zdražení jen zčásti – zásluhou jejich zvýšení pohonné hmoty zdražily „pouze“ o zhruba 1,30 koruny. O zbytek zdražily čerpací stanice pohonné hmoty kvůli vyšší ceně ropy a oslabení koruny.

 

<%Anketa14%>

 

Nejdražší benzín a nafta byly v Praze, nejlevnější v jížních čechách

 

S nejdražšími pohonnými hmotami se setkají řidiči v Praze. V hlavním městě je nejdražší benzin, včera zde stál 30,94 koruny za litr. Nejlevnější benzin se prodává v Jihočeském kraji, kde litr přijde na průměrných 29,41 koruny. Nejdražší motorovou naftu lze ze všech krajů pořídit v Praze, stojí zde 29,29 koruny za litr. Nejlevnější nafta je naopak podle statistik CCS k dispozici opět v Jihočeském kraji a stojí zde 28,05 koruny za litr.

 

Graf: Vývoj cen pohonných hmot v roce 2010
Vývoj cen pohonných hmot v roce 2010
Pramen: CCS

 

Benzin už byl dražší

 

Ceny pohonných hmot jsou sice poměrně vysoko, na druhou stranu jsou však současné ceny (s vyššími spotřebními daněmi a DPH) stále nižší, než kolik pohonné hmoty stály v létě před dvěma roky. V roce 2008 se během motoristické sezóny benzin prodával nejdráže za 32,70 koruny za litr, tedy o více jak dvě koruny více než dnes. Přitom cena ropy byla oproti nynějšku skoro dvojnásobná. Během června 2008 byla rekordně drahá také nafta, když se u čerpacích stanic prodávala za průměrných 35,10 koruny za litr.

Oproti loňskému únoru je litr benzinu dražší zhruba o šest korun a litr nafty je dražší o pět korun. V případě, že by se ceny ropy dostaly na maxima z roku 2010 v současné době, vlivem vyššího zdanění paliv by se ceny pohonných hmot mohly přiblížit až k hranici 38 koruny za litr.

 

Koruna je slabá
 

V průběhu následujících dní by měla cena pohonných hmot u čerpacích stanic začít růst a to v řádu několika desetihaléřů. Cena benzinu a nafty tak bude reagovat na vývoj ceny ropy na světových burzách v uplynulém týdnu. Cena ropy v uplynulém týdnu vzrostla zhruba o 6 dolarů za barel a páteční obchodování ukončila severomořská ropa Brent na hodnotě 78,27 dolarů za barel a dostala se tak na měsíční maximum. Důvodem zdražování byla hlavně stávka zaměstnanců francouzské ropné společnosti Total a nejistota ohledně íránského jaderného programu.

Cena ropy se pohybuje v pásmu 65 – 80 dolarů už od poloviny loňského roku a nejsou náznaky, že by ropa z tohoto cenového pásma měla vyskočit. Snad jediným impulzem, který by mohl přinutit ropu překonat toto pásmo, by mohly být výrazné znaky o oživení světové ekonomiky z recese. Avšak konzervativní odhady jako americké ministerstvo energetiky počítají s tím, že ve druhém pololetí letošního roku by se měl barel ropy průměrně obchodovat za 81 dolarů, a nevěří tak, že se cena ropy výrazně změní od současných hodnot.

Kurz koruny k dolaru, s nímž se za ropné produkty na burzách platí, se v uplynulém týdnu příliš nezměnil a zůstává tak kolem 19 korun za americký dolar. Kurz koruny tak významně neovlivní velkoobchodní cenu pohonných hmot v tomto týdnu. Česká měna oslabila k dolaru od nového roku zhruba o korunu. Výrazněji se změnila v reakci na vývoj cen ropy také cena benzinu a nafty na rotterdamské burze, která je určující pro vývoj cen pohonných hmot v Česku.

Michal Roškanin, odborný redaktor – analytik, PETROLmedia
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,440
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články