Cena elektřiny klesne. Kde ušetříte a jak změnit dodavatele?

19. 12. 2013 – 0:15 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Cena elektřiny klesne. Kde ušetříte a jak změnit dodavatele?
Pro změnu dodavatele elektrické energie je nyní navíc příhodné období. Pokud firmy mění cenu elektrické energie nebo všeobecné obchodní podmínky, má zákazník ze zákona možnost od těchto nových podmínek odstoupit ve zkrácené lhůtě 1 měsíce. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ano, za elektřinu v roce 2014 zaplatíme skutečně méně. Nikoli ale díky dodavatelům elektrické energie. Může za to regulátor. Kde získáte elektřinu nejlevněji a jak změnit dodavatele?

Nižší cena elektřiny není způsobena dodavateli elektrické energie, kteří mohou manipulovat pouze se silovou cenou elektřiny, ale tento pokles má na svědomí Energetický regulační úřad, který centrálně reguluje tzv. regulovanou složku elektrické energie. Do níž spadá například cena za distribuci elektřiny nebo příspěvek na obnovitelné zdroje.    

Díky obrovskému zájmu médií o oblast energetického trhu se úměrně zvedl i zájem obyvatelstva o tento segment. Mnoho z nich se začalo zajímat o alternativní dodavatele elektrické energie a jejich nabídky. Pro změnu dodavatele elektrické energie je nyní navíc příhodné období. Pokud firmy mění cenu elektrické energie nebo všeobecné obchodní podmínky, má zákazník ze zákona možnost od těchto nových podmínek odstoupit ve zkrácené lhůtě 1 měsíce. Aneb za měsíc už může dodávat elektřinu někdo jiný. Klasická výpovědní lhůta, pokud není stanoveno ve smlouvě jinak, je 3 měsíce.

Jak postupovat při změně dodavatele elektřiny

  1. Najít poslední roční vyúčtování, které jste obdrželi, a smlouvu o sdružených dodávkách elektrické energie, kterou máte uzavřenou se stávajícím dodavatelem. V těchto dokumentech naleznete všechny důležité informace, které budete potřebovat. Jako je roční spotřeba, distribuční sazba, hodnota jističe, svého současného dodavatele a výpovědní podmínky.

  2. Smlouva na dobu neurčitou. Pokud nejste znalec v oblasti energetiky, je toto určitě nejlepší řešení. S cenovou úsporou možná nepůjdete úplně na minimum, ale těchto pár korun navíc určitě stojí za případné problémy nebo sankce. U smluv na dobu určitou je trochu problém. Jsou sjednávány na určité časové období, nejčastěji 24 měsíců, čili 2 roky. Znamená to tedy, že máte garantovanou cenu elektřiny na 2 roky, i když pro ostatní zákazníky se cena změní. Ve většině případů to finančně vyjde lépe než klasická smlouva na dobu neurčitou. Proč ji tedy raději neuzavírat? Ve zkratce – v případě, že obdržíte výhodnější nabídku, nemůžete odstoupit od smlouvy, navíc po skončení této smlouvy se smlouva často automaticky prodlužuje opět na dobu určitou většinou v délce 2 let, ovšem s jinými podmínkami. Pokud nevypovíte smlouvu opět dle přesných podmínek ustanovených ve smlouvě, tato výpověď bude zamítnuta. Pokud se ohradíte a přesto budete chtít odejít, zaplatíte obrovské sankce.

  3. Pro první seznámení s cenovými nabídkami jednotlivých dodavatelů elektřiny celkem dobře slouží cenové srovnávače. Tady ovšem velký pozor. Stránky, které vám vyskočí po zadání srovnání cen elektřiny do internetového vyhledávače, ač se tváří jako velmi objektivní, zas tak objektivní býti nemusí. Jedná se v drtivé většině o společnosti, které mají nějakým způsobem uzavřené smlouvy s jednotlivými dodavateli. Chovají se nejčastěji dvěma způsoby.

  4. První způsob je takový, že dodavatelé platí těmto společnostem určitý paušál za reklamu. Na takových internetových stránkách na vás po zadání vstupních údajů vyskočí výsledky s odkazem na internetové stránky. Při kliku na tento odkaz dostává tato zprostředkovatelská firma provizi.

  5. Druhý způsob je takový, že dané stránky srovnávačů vám nabídnou celkový servis. Tedy že vy si na základě daného cenového srovnání vyberete dodavatele a tato společnost vše vyřídí za vás. Samozřejmě zase za vás následně inkasuje provizi.

Možná se ptáte, co je na tom špatného, když vy vlastně nic neplatíte a všechno za vás udělají ostatní. Problém je tu ten, že tyto firmy obvykle nemají uzavřené smlouvy se všemi dodavateli energií, a tak nemohou být objektivní. Navíc nezapomínejme, že se jedná o firmy, a ty mají za cíl maximalizovat zisk. Tudíž velmi často upravují výsledky dle toho, s jakým dodavatelem mají uzavřenou nejvýhodnější smlouvu.

Pozor bychom si měli dávat i na články, které se na toto téma objevují na internetu nebo v časopisech. I toto je velmi oblíbený marketingový nástroj firem. Často se pod „seriózním článkem“ neskrývá nic jiného než zaplacená reklama.

Kde tedy najít objektivní cenový srovnávač/cenový kalkulátor? Nejobjektivnější srovnání cen naleznete na stránkách energetického regulačního úřadu: kalkulator.eru.cz. Na základě tohoto srovnání je vhodné zúžit váš výběr na TOP 5/TOP 10 dodavatelů.

  1. Pokud zúžíme výběr, je vhodné kontaktovat přímo jednotlivé dodavatele a požádat je o vytvoření cenové nabídky. Ověříte si tak správnost srovnávače. Dále je vhodné prostudovat všeobecné obchodní podmínky těchto společností, které jsou nedílnou součástí smlouvy o sdružených dodávkách elektrické energie. Je vhodné se také informovat o skrytých poplatcích nebo sankcích. Jednotliví dodavatelé bojují o své zákazníky také prostřednictvím různých věrnostních programů nebo kampaní. Mnohé z těchto společností nabízí také ke smlouvě zdarma pojištění na určité záležitosti.

  2. Zhodnoťte všechny pro vás relevantní ukazatele a vyberte si nejvýhodnější nabídku. Na začátku procesu zhodnocování a výběru, byste si měli předem jasně stanovit požadavky a také věci pro vás nepřípustné. Při výběru je vhodné vytvořit si tabulku s klady a zápory a na základě té potom porovnávat a vybírat.

  3. Kontaktujte vybraného dodavatele, podepište s ním smlouvu a on se již postará o všechny potřebné záležitosti.

  4. Úspěšně jste provedli změnu dodavatele elektrické energie – Gratulujeme!

Názorná ukázka toho, jak by vypadalo naše zúžení na TOP 5 dle kalkularo.eru.cz za předpokladu, že modelová rodina má současného dodavatele PRE, a.s., roční spotřebu 2000 kWh, distribuční sazbu D02d a hodnotu jističe 1×25A. Z výběru jsme vyřadili všechny tarify, které mají nějaké speciální požadavky na získání a že se jedná o srovnání cen z roku 2013.

Tabulka 1: TOP 5 nejlevnějších dodavatelů při zadané spotřebě

Pořadí

Název společnosti

Cena celkem za rok

Úspora za rok

1.

FOSFA, a.s.

9 645,10 Kč

1 275,34 Kč

2.

ČM ENERGETIKA, a.s.

9 877,42 Kč

1 043,02 Kč

3.

Europe Easy Energy, a.s.

9 918,56 Kč

1 001,88 Kč

4.

Amper Market, a.s.

10 071,02 Kč

849,42 Kč

5.

X Energie, s.r.o.

10 160,56 Kč

759,88 Kč

Zdroj: ERÚ

-Pavla Ondráčková | Více na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 16.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,790
USD 23,600 23,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články