Cena elektřiny poroste maximálně o pět procent slibuje Nečas

12. 10. 2010 – 11:42 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Cena elektřiny poroste maximálně o pět procent slibuje Nečas
Jedním z klíčových bodů těchto opatření je zavedení srážkové daně za fotovoltaickou energii, Foto: ODS | zdroj: NašePeníze.cz

Cena elektrické energie se pro domácnosti v příštím roce nezvýší o více než pět procent, zdůraznil v úterý premiér Petr Nečas (ODS).

Nelze akceptovat, aby na výnosy fotovoltaického byznysu dopláceli enormně občané a podnikatelé z nich pouze těžili, řekl předseda vlády.

"Nejsme populisté, nebudeme slibovat nulový nárůst cen elektřiny, to by bylo lživé," řekl Nečas. Slíbil ovšem, že o více než pět procent cena energie v příštím roce nevzroste. Zajistí to balíček opatření, které koalice připravila.

Pro firmy stoupne cena elektřiny o sedm až osm procent, dodal.

 

TIP: Elektřina příští rok zdraží až o 13 procent, odhaduje regulátor trhu

 

Jedním z klíčových bodů těchto opatření je zavedení srážkové daně za fotovoltaickou energii. "Navrhneme srážkové daně pro fotovoltaickou energii. Nedovedeme si představit, že by se na nákladech, které se k boomu fotovoltaiky pojí, nepodílel byznys z této oblasti," konstatoval premiér.

"Kdo se staví proti srážkové dani, znamená to, že je nějak zainteresován,“ řekl.

Podle vlády je také nezbytné zvýšit od nového roku poplatek za vynětí půdy ze zemědělského fondu pro účely výstavby fotovoltaických elektráren.

V roce 2013 hodlá koalice do systému zapojit také emisní povolenky. Nelze se však podle Nečase spoléhat jen na ně, protože jejich objem bude omezený, a nezabránilo by se tak skokovému nárůstu cen energie v období, kdy by prostředky z povolenek byly vyčerpány.

Nečas odmítl tvrzení, že by vláda těmito opatřeními neúměrně zasahovala do svobody trhu. Naopak se podle něj pokouší odbourat nadbytečnou, neefektivní a špatnou regulaci.

"Chci zdůraznit, že boom fotovoltaiky nezpůsobila tato koalice. Hlasovala pro něj tehdy koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU s podporou KSČM," uvedl Nečas.

"Vláda se začala tímto problémem od počátku velmi vážně zabývat," dodal. Připomněl, že prvním, kdo na nebezpečí skokového nárůstu cen energií upozornil, byl ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS).

"Nedokážeme si představit, jak jinak kompenzovat skokový nárůst energií kvůli fotovoltaickému boomu, než tím, aby náklady nesl také fotovoltaický byznys," uzavřel Nečas.

-Pavlína Hermánková,Mediafax

Vše o změnách cen elektřiny:

- Za zdražení elektřiny může ministerstvo průmyslu, ERÚ a ČEZ tvrdí Liška

- Elektřina může nekontrolovatelně zdražovat, v solárních elektrárnách tiká další bomba

- Fotovoltaika zdraží elektřinu maximálně o pět procent tvrdí další studie

- Svobodní: Vyberte si zda chcete "zelenou" energii, podle toho zaplatíte

- Elektřina zdraží o 22 procent

- Poroste cena elektřiny? Vláda chce vyjednávat

- Solární elektrárny budou stát spotřebitele 40 miliard ročně navíc

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články