Cena nafty je nejdražší v historii! Na co se máme připravit v dalších dnech?

21. 11. 2011 – 20:26 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Cena nafty je nejdražší v historii! Na co se máme připravit v dalších dnech?
Nejlevnější benzin je i nadále k dostání v Jihočeském kraji , Foto:NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic se v uplynulém týdnu zvýšily, benzin Natural 95 zdražil v průměru o 21 haléřů na 34,90 Kč za litr, nafta o 69 haléřů na 35,57 Kč za litr. Nafta je tak nejdražší v historii.

Nafta je aktuálně vůbec nejdražší v historii České republiky, benzinu chybí do rekordní úrovně z 24. července letošního roku (35,23 Kč) ještě 33 haléřů.

TIP: Ceny PHM - přehledný graf a vývoj

"Příčinou bylo oslabování koruny vůči dolaru v předchozím období, které tlačilo i na ceny u našich čerpacích stanic," vysvětlil analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. Cena ropy Brent v průběhu minulého týdne na světových trzích poklesla. Příčinou byly obavy investorů z dluhové krize v Evropě a zpomalování globálního hospodářského růstu, které se už začíná projevovat i v Asii. Pokles cen ropy se projevil i na burze v Rotterdamu, o poznání větší byl v případě benzínu. "Zcela zásadním faktorem byl ovšem v posledních týdnech pro české motoristy kurz koruny. V průběhu minulého týdne koruna i nadále oslabovala, což vykompenzuje z velké míry pokles cen benzínu a nafty na burze v Rotterdamu. V průběhu týdne se tak pravděpodobně dočkáme stagnace či mírného poklesu cen," doplnil analytik.

Vývoj cen pohonných hmot

Vývoj cen pohonných hmot

Pramen: CCS/NašePeníze.cz

Nejlevnější benzin je i nadále k dostání v Jihočeském kraji (34,38 Kč), poslední místo stále patří jižní Moravě (35,59 Kč). Nejméně se ceny zvýšily na Vysočině (o tři haléře), naopak nejvíce vzrostly v Karlovarském kraji (o 32 haléřů).

V případě nafty patří první místo Olomouckému kraji (35,24 Kč), nejdražší je hlavní město Praha (36,02 Kč). Nejméně se ceny zvýšily v Jihomoravském kraji (o 47 haléřů), naopak nejvíce vzrostly v Ústeckém kraji (o 86 haléřů).

Meziměsíčně Natural 95 zdražil v průměru o šest haléřů, nafta o jednu korunu. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 3,45 Kč (11 %), nafta o 4,88 Kč (15,9 %).

-Libor Popela, Tomáš Čížek |MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,720 22,900
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články