Cena plynu by neměla vzrůst, nezdraží RWE ani Pražská plynárenská

28. 2. 2011 – 19:22 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Cena plynu by neměla vzrůst, nezdraží RWE ani Pražská plynárenská
Ceny zemního plynu se vypočítávají z průměrů minulých šesti měsíců, proto překročení hranice 100 USD za barel ropy bylo už zahrnuto v cenách platných od ledna, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

I přes nepříznivé předpovědi analytiků zachovají většinou energetické společnosti ceny plynu ze začátku tohoto roku.

Počínaje 1. dubnem u RWE zůstanou v platnosti aktuální ceny. RWE ceny nemění, ačkoliv analytici předvídali zvýšení cen v řádu jednotek procent.

„Přestože ceny ropy na světových trzích dlouhodobě rostou, díky silné koruně se nám podařilo udržet ceny na úrovni ze začátku tohoto roku,“ řekl Tomáš Varcop, obchodní ředitel a člen představenstva RWE Transgas.

Cena zemního plynu od RWE se drží na stabilní úrovni už tři čtvrletí v řadě, během nichž se pouze na začátku roku 2011 mírně zvedla o 2,3 %. „Právě toto mírné zvýšení na počátku roku už zohlednilo trend růstu ropných derivátů na světových trzích. Ceny zemního plynu se vypočítávají z průměrů minulých šesti měsíců, proto překročení magická hranice 100 USD za barel ropy bylo už zahrnuto v cenách platných od ledna. Aktuální rekordní růst cen samozřejmě sledujeme velmi pozorně, a pokud nedojde ke zklidnění situace na trhu s ropou, nelze v příštích kvartálech vyloučit i růst ceny zemního plynu,“ uvedl T. Varcop.

Pražská plynárenská v rámci právě probíhající topné sezony nezdražovala zemní plyn ani v prvním čtvrtletí tohoto roku. V posledním čtvrtletí roku 2010 ceny plynu dokonce mírně snížila.

"Po celý rok 2011 navíc poskytujeme slevu 65,-Kč/MWh z ceníkové ceny pro zákazníky z řad domácností s rokem narození 1946 a méně nebo držitele průkazu ZTP/P, a to na dva roky při uzavření smlouvy na toto období," poznamenal Vránek.

Domácnost se spotřebou zemního plynu na vaření, ohřev vody a topení v bytě s roční spotřebou 12 MWh tak zaplatí 14 647 korun včetně daně z přidané hodnoty (DPH). Modelová rodina bydlící v rodinném domě využívající zemní plyn ke stejným účelům při spotřebě 17 MWh ročně utratí 19 825 korun včetně DPH.

-NašePeníze.cz/MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články