Cena potravin se kvůli DPH zvedne, podle ČSSD nebudou mít lidé na jídlo

5. 12. 2010 – 20:48 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Cena potravin se kvůli DPH zvedne, podle ČSSD nebudou mít lidé na jídlo
Češi se musí naučit za kvalitu zaplatit i vyšší cenu, Ilustrační foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Sjednocená sazba daně z přidané hodnoty (DPH) na 19 % zvýší ceny potravin, podle stínového ministra zemědělství Michala Haška (ČSSD) Češi na to nebudou mít peníze.

ČSSD s tím nesouhlasí a požaduje vysvětlení sjednocení daně po Nečasově vládě, uvedl v nedělním pořadu Partie na televizi Prima Hašek.

"V tomhle vládní politika není dobrá," prohlásil Hašek. Ten navíc tvrdí, že snižováním platů bude stát na Čechy vyvíjet tlak, co si budou moci dovolit koupit.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) ale argumentuje tím, že sjednocení daně přinese peníze, které jsou "finančními polštáři" pro důchodovou reformu. Hašek ale tvrdí, že peníze se například najdou na ministerstvu obrany.

 

TIP: Zvýšení DPH zdraží potraviny o 3-6 procent, pro důchodce a postižené, přijdou kompenzace

 

"Není možné zalepit opozici ústa v Poslanecké sněmovně, když z ceny chleba zemědělec dostává pět procent a zbytek dostává pekař a obchodník," podotkl Hašek.

Stínový protějšek Fuksy upozorňuje na řetězce, jejichž příliv podle něj nastal za vlády ODS a způsobuje problémy českým výrobcům.

Ve hře jsou právě normy pro české výrobky. Potravináři požadují jejích snížení. Oba politici se však shodují, že Češi se musí naučit za kvalitu zaplatit i vyšší cenu.

Ministr Fuksa je pro spojení zemědělců a producentů. "Měli bychom si přát, aby cenotvůrci byli zemědělci a producenti, aby se spojovali do družstev," prohlásil Fuksa. Podle něj se tak budou české výrobky více prodávat.

Zemědělci se připojí ke stávce odborářů 8. prosince, kteří chtějí protestovat proti vládnímu návrhu snížit objem mzdových prostředků ve státní a veřejné správě o deset procent a způsobu, kterým chce Nečasův kabinet platy snižovat. "Zemědělci v příštím roce dostanou 42 miliard korun. Já chci v rezortu najít úspory," prohlásil Fuksa s tím, že jde o stovky milionů korun. Podle něj je ale v době vládních škrtů logické, že peníze nebudou.

Hašek v této souvislosti požaduje audity jako například v Lesích ČR. Tvrdí, že každý tendr v této společnosti se rovná průšvih. To musí skončit.

Politici se na závěr shodli, že podmínky a stropy pro zemědělce mají být rovné ve starých i nových členských státech Evropské unie. "Potřebujeme získat alespoň jednu nebo dvě země, které jsou donátory evropského rozpočtu, jako jsou Francie a Německo, a minimálně jednu z nových členských zemí a možná k tomu Velkou Británii," řekl Fuksa. Záleží to podle něj na bilatelárním jednání.

Fuksa i Hašek se navíc shodují v tom, že je potřeba jednoznačně podporovat produkci, a nikoliv jen údržbu krajiny. "Pan ministr je ve svízelné situaci a jeho předchůdci v těchto jednáních trochu zaspali," řekl Hašek na závěr.

-Denisa Šindlerová,Mediafax/NašePeníze.cz

K tématu:

- Ceny potravin porostou, může za to plánované zdražení elektřiny

- Ceny v ČR letos poprvé mírně klesly, nejvíc u potraviny

- Hospodářská situace je špatná, ale máme dobrou životní úroveň, myslí si lidé

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články