Cena za klid ve zdravotnictví je příliš vysoká, dotkne se i nákupu nových zařízení

17. 2. 2011 – 10:17 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Cena za klid ve zdravotnictví je příliš vysoká, dotkne se i nákupu nových zařízení
Heger připomíná, že ve chvíli přijetí memoranda nastává doba úspor a šetření a budou se muset zásadně zracionalizovat investice do nákupu nových přístrojů a vybavení nemocnic, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) oceňuje středeční rozhodnutí Lékařského odborového klubu (LOK), který přijal navržené memorandu. Současně ale varuje, že nyní nastane čas tvrdých úspor, protože do zdravotnictví žádné jiné peníze nepřijdou.

"Dohodu vítáme hlavně proto, že zajistí bezpečí všem pacientům a uvolní prostor pro urychlení postupu reformy," uvedl ministr Heger. Lékaři podle jeho slov získají "významné navýšení platů", ale pro všechny to bude znamenat velký závazek pro letošní i následující roky.

"Na platy je možné si vydělat jen a pouze reformou," řekl ministr a dodal: "Tedy restrukturalizací sítě akutních lůžek, reformou systému zdravotního pojištění, racionalizací poskytování zdravotní péče a posílením role sester."

 

TIP: Heger: Odbory si na sebe upletly bič

 

Heger připomíná, že ve chvíli přijetí memoranda nastává "doba úspor a šetření" a budou se muset "zásadně zracionalizovat investice do nákupu nových přístrojů a vybavení nemocnic". "Finance totiž nelze získat jinak, než vyšší efektivitou jednotlivých poskytovatelů péče," řekl.

Vyjmenoval i kroky, které se budou muset přijmout. "Je to odstranění některých zvykových záležitosti a zavádět moderního přístupu, např. společného lůžkového fondu, nebo větší regulace pohybu pacienta v systému," uvedl. Upozornil, že zdravotní pojišťovny budou velmi opatrné při uzavírání smluv se zdravotními zařízeními.

 

Klid bude stát příliš mnoho, navíc si polepší jen lékaři

 

Rozhodnutí Lékařského odborového klubu, který ve středu přijal memorandum ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), nebylo pro poslance Marka Šnajdra (ODS) překvapením. Je sice rád, že po začátku března nečekají zdravotnictví problémy s odchody lékařů, ale cena za klid je podle jeho slov vysoká.

"LOK si v podstatě vymohl, co chtěl. Pozitivní je, že po prvním březnu nás nečekají problémy ve zdravotnictví. Na druhou stranu ta cena pro vládu je příliš vysoká," řekl agentuře Mediafax Šnajdr.

Je přesvědčen, že memorandum zbrzdí reformy. "To řešení je řešením na dluh. V následujících dvou letech to bude státní rozpočet stát šest až sedm miliard korun," vysvětlil. Nelíbí se mu, že lékaři si polepší, ale zdravotní sestřičky ne. "To není fér. Vytváří to problémy pro ambulantní sféru," řekl.

 

Vyhrožování funguje, začnou i ostatní

 

Rozhodnutí vlády podle jeho slov navíc dá jasný signál i policistům a hasičům, že nátlakem lze dosáhnout svého. "Jejich potřebnost pro společnost je také vysoká. I oni zachraňují lidské životy," uzavřel Šnajdr.

"Jsme připraveni přinést pacientům České republiky uklidnění a chceme se zbavit nálepky, že jsme vyděrači," řekl bezprostředně po jednání v rozhovoru pro iDNES.cz šéf odborů Martin Engel.

Doktoři by po stažení výpovědí mohli počítat s nárůstem platů o pět až osm tisíc korun měsíčně.

-MED/NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,360
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články