Ceny bytů raketově rostou a jen tak se nezastaví

18. 10. 2017 – 17:09 | Bydlení | red | Diskuze:

Ceny bytů raketově rostou a jen tak se nezastaví
zdroj: freeimages.com

Ceny nemovitostí v České republice raketově rostou. V rámci Evropské unie si Česko s meziročním nárůstem o 13,3 procenta drží dokonce prvenství. Přestože by tempo růstu mělo v příštím roce zbrzdit, poklesu se rozhodně nedočkáme. Proč?

Ceny bytů a domů v České republice rostou v letošním roce nejrychleji ze zemí Evropské unie (EU). Dynamika růstu cen nemovitostí se navíc zvyšuje. Zatímco v prvním čtvrtletí rostly ceny v Česku o 12,9 procenta, ve druhém čtvrtletí to již bylo o 13,3 procenta. Celoevropský průměr byl přitom 4,4 procenta.

Na záda Česku dýchá s dvouciferným meziročním růstem pouze Irsko a Litva, kde rostly ceny bytů a domů o 10,6 resp. 10,2 procenta. K desetiprocentní hranici se přiblížilo Lotyšsko s meziročním růstem 9,6 procenta. Jedinou zemí, kde ceny nemovitostí klesaly byla Itálie (- 0,2 procenta).

Raketový růst cen nemovitostí se snaží zbrzdit i Česká národní banka. Novými pravidly a doporučeními pro poskytování hypoték však tempo růstu cen nezastavila. A není se co divit, ekonomice se daří, úrokové sazby jsou stále na velmi nízké úrovni, proto chuť lidí bydlet ve vlastním i přes omezení neslábne a ceny vesele stoupají.

1989… Kde jsou ty časy?

Hlavním důvodem zdražování nemovitostí v Česku je jejich nedostatek. Poptávka neutuchá a stále převyšuje nabídku. V roce 1989 se v Česku dokončilo více než 55 tisíc nových bytů. Na tisíc obyvatel tak připadlo více než pět nově dokončených bytů. Po revoluci došlo k utlumení družstevní a obecní výstavby a počet nově dokončených bytů na tisíc obyvatel klesl v letech 1994 až 1997 pod dva byty na tisíc obyvatel.

Následný růst zastavila až ekonomická krize. Přestože se poslední roky ekonomice daří a v letošním roce roste dokonce nejrychleji v EU, na dokončených stavbách to vidět není. Počet dokončených bytů na tisíc obyvatel by se měl letos dostat na poloviční úroveň porevolučního roku. Přitom ještě rok 2008 byl srovnatelný s rokem 1991, jak ukazují data Českého statistického úřadu a odhady společnosti Central Group.

Výstavba vázne a řešení v nedohlednu

Od ledna do konce srpna bylo v Praze vydáno stavební povolení na 1 864 bytových jednotek v bytových domech a dokončeno bylo 3 317 bytů. Přestože došlo oproti loňskému roku k nárůstu, výstavba stále vázne a na přírůstek nových obyvatel nestačí.

Vzhledem k tomu, že by podle Strategického plánu města měl do roku 2030 vzrůst počet obyvatel Prahy o 160 tisíc, muselo by se ročně dokončit 5 500 bytů. Nad 5 000 bytů se přitom Praha dostala naposledy v roce 2008, kdy bylo dokončeno 6 320 bytů.

Novela stavebního zákona nepomohla

„První pozitivní záblesk přinesla nedávno schválená novela stavebního zákona, která by snad v některých případech mohla jeden z nejdelších povolovacích procesů na světě alespoň trochu zkrátit. Jenže stavební legislativa má i další bolavá místa. Její nesrozumitelnost často vede k situacím, kdy je selský rozum a standardní lidské uvažování převálcováno lavinou protichůdných paragrafů. Soudy pak mnohdy rozhodují více podle papíru než podle zdravého rozumu. A nelze se jim divit. Naší ambicí by proto mělo být i v tomto oboru legislativu zjednodušit, ideálně kompletně novým, srozumitelným stavebním zákonem, který se bude inspirovat například legislativou zemí na západ od našich hranic,“ uvedla Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.

-Jana Zámečníková | Více na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,460 24,540
USD 22,920 23,040
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články