Ceny pohonných hmot by mohly klesnout. Kam pro levný benzín?

12. 7. 2010 – 20:41 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ceny pohonných hmot by mohly klesnout. Kam pro levný benzín?
zdroj: NašePeníze.cz

Ceny pohonných hmot stagnovaly i během druhého prázdninového týdne a drží se tak u svých letošních maxim. Benzín během týdne zlevnil o jeden haléř a nyní tak jeho cena dosahuje 32,42 koruny.

Nafta zdražila o dva haléře na 31,39 koruny. V nadcházejících dnech by měly ceny pohonných hmot mírně klesnout, případě budou nadále stagnovat.

 

Ceny Pohonných hmot stagnují

 

Ceny pohonných hmot se během letošních prázdnin udržují na dvouletých maximech. Ceny benzínu a nafty se během posledních dvou týdnů nemění. Během uplynulého týdne benzín zlevnil o jeden haléř a nyní tak jeho cena dosahuje 32,42 koruny. Nafta zdražila o dva haléře na 31,39 koruny. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot u čerpacích stanic dlouhodobě sleduje. Cena benzínu je blízko své nejvyšší hodnoty od července 2008 a cena nafty je blízko své nejvyšší hodnoty od října 2008.

Ve srovnání s benzínem a naftou naopak stagnuje cena nejběžnějšího alternativního paliva – LPG. Jeho cena poklesla o jeden haléř a v současnosti tak stojí 14,45 koruny za litr, vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu z minulého týdne. Ve stejném období loni vyšlo LPG o zhruba dvě korunu levněji.

 

<%Anketa14%>

 

Kam pro levný benzín a naftu

 

Nméně za pohonné hmoty zaplatí řidiči v Olomouckém kraji. Nejlevnější benzín mají řidiči šanci natankovat v Olomouckém kraji, kde stál v neděli litr 31,96 koruny. Litr nafty stál nejméně v rovněž Olomouckém kraji, kde přišel na 30,77 koruny. Nejvíce za Natural 95 naopak v závěru týdne řidiči zaplatili v Jihomoravském kraji, kde stál litr v průměru 33,06 koruny. Nejdražší nafta byla za průměrných 31,81 koruny za litr k dostání ve Zlínském kraji.

 

Litr pohonných hmot může vyjít na 35 korun

 

Ceny pohonných hmot jsou sice poměrně vysoko, na druhou stranu jsou současné ceny (s vyššími spotřebními daněmi a DPH od 1. ledna 2010, ale i vyšším podílu přimíchávaných biopaliv) stále nižší, než kolik pohonné hmoty stály v létě 2008. Tehdy se během motoristické sezóny benzín prodával nejdráže za 32,70 koruny za l itr, tedy o zhruba třicetník dráž než dnes. Přitom cena ropy tenkrát stála daleko více než nyní – ropa stála až 147 dolarů za barel. Během léta 2008 byla rekordně drahá také nafta, když se u čerpacích stanic prodávala za průměrných 35,10 koruny. Tedy zhruba o čtyři koruny více než nyní.

Oproti loňskému červenci je nyní litr benzínu dražší zhruba o 3,50 koruny a litr nafty je dražší zhruba o čtyři koruny. Před rokem stál Natural 95 téměř 29 korun a litr nafty přišel motoristy zhruba na 26,50 koruny. Cena benzínu a nafty byla loni stejně jako zatím letos během prázdnin nejdražší v průběhu celého roku. Cena ropy Brent před rokem dosahovala úrovně 65 dolarů za barel, tedy zhruba o deset dolarů níže než v současnosti. V případě, že by se ceny ropy dostaly na maxima z roku 2008 v současné době, vlivem vyššího zdanění paliv (a částečně také vlivem vyššího podílu dražších biosložek v pohonných hmotách a vyšší DPH), slabé koruny a hlavně vlivem dražší ropy by se cena pohonných hmot mohla d ostat až k hranici 40 korun za litr. Pravděpodobné však je, že benzín bude během letošního léta stát mnohem méně než 40 korun. Průměrná cena benzínu by se mohla přiblížit maximálně k hranici 35 korun.

 

Koruna posiluje

 

V průběhu následujících dní by ceny pohonných hmot měly klesnout v řádu několika haléřů, případně stagnovat. Během posledních několika dní se totiž žádným jasným směrem nepohybuje cena ropy, za poslední týden však posílil kurz koruny k dolaru.

Cena severomořské ropy Brent se v posledním měsíci pohybuje mezi 71-78 dolary za barel. Podle odborníků však hrozí, že letošní hurikánová sezóna, která začala v červnu, bude nejhorší za několik let. To by mohlo během prázdninových měsíců výrazněji zvýšit ceny ropy a tím i ceny pohonných hmot.

Ve prospěch snižování cen pohonných hmot naopak působí posilující kurz koruny k dolaru. Koruna posiluje mimo jiné kvůli nadějným vyhlídkám na sestavení pravicové vlády. Koruna se nyní pohybuj e u hranice 20 korun za dolar. Na rotterdamské burze, která je určující pro vývoj cen pohonných hmot u nás, došlo během uplynulého týdne k mírnému oslabení cen benzínu a nafty.

Spolu s cenou ropy se výrazným směrem nepohybuje ani kurz koruny k dolaru. Ten se pohybuje u hranice 21 korun za americký dolar. Právě slabou korunu lze vinit za současné vysoké ceny pohonných hmot. Koruna totiž od konce dubna oslabila k dolaru až o dvě koruny. Na rotterdamské burze, která je určující pro vývoj cen pohonných hmot u nás, došlo však během uplynulého týdne k mírnému posílení cen benzínu a nafty.


-Michal Roškanin, odborný redaktor – analytik, PETROLmedia

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články