Ceny pohonných hmot: Kam pro levný benzín a naftu?

21. 6. 2010 – 20:45 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ceny pohonných hmot: Kam pro levný benzín a naftu?
Nejlevněji natankujete benzín v Ústeckém kraji, naftu v Olomouckém kraji, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny pohonných hmot zůstávají blízko svých několikaměsíčních maxim, kterých dosáhly před týdnem. Během uplynulého týdne klesla cena benzínu o čtyři haléře a nyní tak dosahuje 32,31 koruny.

Cena nafty vzrostla o haléř a nyní tak vyjde na 31,21 koruny, což je nejvýše za poslední rok a půl. V následujících dnech by cena pohonných hmot měla nadále stagnovat nebo i mírně vzrůst.

 

Biosložky zdražily paliva

 

Ceny benzínu a nafty u tuzemských čerpacích stanic se po třech týdnech poklesu opět zvyšují. Cena nejprodávanějšího benzínu Natural 95 klesla o čtyři haléře a nyní tak dosahuje 32,31 koruny. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot u čerpacích stanic dlouhodobě sleduje.

Zdražila naopak motorová nafta, jejíž cena se zvýšila o jeden haléř. Cena nafty tak nyní dosahuje 31,21 koruny, což je nejvyšší úroveň za posledních 19 měsíců. Blízko svého letošního maxima se však pohybuje i cena benzínu.

Vyšší přimíchávání biopaliv do benzínu a nafty od června zdražilo pohonné hmoty maximálně o dvacet haléřů. Vlivem vyššího nárůstu podílu biosložky zdražila více nafta než benzín. Od 1. června se v benzínech začal objevovat místo dosavadních až 3,5 procenta biolihu až 4,1 procenta této látky. V naftě vzrostlo maximální přípustné množství metylesteru řepkového oleje (MEŘO) z 4,5 procenta na 6 procent.

 

Cena LPG klesá

 

Spolu s benzínem zlevňuje i nejběžnější alternativní palivo LPG. Cena LPG se snižuje už tři týdny po sobě a dosahuje tak 14,47 koruny za litr, vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu z minulého týdne. Cena LPG je však stále blízko svého více jak ročního maxima. LPG zdražovalo od listopadu loňského roku až do března. Ve stejném období loni vyšlo LPG o zhruba dvě korunu levněji.

 

<%Anketa143%>

 

Nejlevněji natankujete benzín v Ústeckém kraji, naftu v Olomouckém kraji

 

Nejlevnější benzín mohli řidiči natankovat v Ústeckém kraji, kde za litr v neděli zaplatili v průměru 31,95 koruny. Nejmenší průměrné ceny nafty byly v Olomouckém kraji, litr tam stál 30,64 koruny. Nejdražší benzín byl naopak v Praze. Motoristé museli v hlavním městě za litr Naturalu 95 platit průměrných 32,59 koruny. Za naftu řidiči nejvíce platili ve Zlínském kraji, kde se v neděli cena ustálila na 31,59 koruny za litr.

 

Ropa opět roste
 

V průběhu následujících dní by ceny pohonných hmot měly stagnovat, popřípadě mírně vzrůst v řádu několika haléřů. Hlavní vliv na růst cen pohonných hmot bude mít rostoucí cena ropy, proti růstu naopak působí posilující kurz české koruny.

Cena ropy se během posledních několika dnů vydala po měsíci stagnování opět směrem vzhůru. Během uplynulého týdne vzrostla cena ropy Brent z úrovně 75 dolarů až na téměř 79 dolarů za barel. V předcházejících několika týdnech se přitom pohybovala v rozmezí 70 až 75 dolary za barel. Na těchto hodnotách se cena ropy pohybovala od začátku května, kdy se do médií provalily informace o vysokém zadlužení Řecka. Spolu s cenou ropy se zvýšila i cena benzínu a nafty na rotterdamské burze, která je určující pro stanovování cen pohonných hmot ve střední Evropě.

Ropu v růstu podporují optimistické vyhlídky na zotavení hlavních světových ekonomik, zvláště Spojených států. Cenu podporují také očekávané zpřísnění předpisů týkajících se hlubokomořské těžby, které USA plánují v souvislosti s ropnou havárií plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Proti růstu naopak působí stále napjatá situace v eurozóně, ale také vysoké zásoby ropy a ropných produktů v amerických skladech. Během uplynulého týdne se pro české motoristy pozitivně vyvíjel kurz koruny k dolaru, když koruna spolu s eurem vůči americké měně a mírně posílily.

 

Litr může stát až 40 korun

 

Ceny pohonných hmot jsou sice poměrně vysoko, na druhou stranu jsou současné ceny (s vyššími spotřebními daněmi a DPH od 1. ledna 2010, ale i vyšším podílu přimíchávaných biopaliv) stále nižší, než kolik pohonné hmoty stály v létě 2008. Tehdy se během motoristické sezóny benzín prodával nejdráže za 32,70 koruny za litr, tedy o zhruba padesátník dráž než dnes. Přitom cena ropy tenkrát stála daleko více než nyní – ropa stála až 147 dolarů za barel. Během léta 2008 byla rekordně drahá také nafta, když se u čerpacích stanic prodávala za průměrných 35,10 koruny. Tedy zhruba o čtyři koruny více než nyní.

Oproti loňskému červnu je nyní litr benzínu dražší zhruba o tři koruny a litr nafty je dražší zhruba o čtyři koruny. Před rokem stál Natural 95 28,92 koruny a litr nafty přišel motoristy na 26,92 koruny. Cena ropy Brent před rokem byla na 66 dolarech za barel. V případě, že by se ceny ropy dostaly na maxima z roku 2008 v současné době, vlivem vyššího zdanění paliv (a částečně také vlivem vyššího podílu dražších biosložek v pohonných hmotách a vyšší DPH) by se cena pohonných hmot mohla dostat až k hranici 40 korun za litr. Pravděpodobné však je, že benzín bude během letošního léta stát méně než 40 korun.

-Michal Roškanin, odborný redaktor PETROLmedia

Kam dál?

- Pohonné hmoty nás stojí v průměru 1683 korun měsíčně, náklady rostou

- Kvalita pohonných hmot se opět zhoršila, ředí se. Jak poznat ty kvalitní?

- Nejčastější podvody u ojetých automobilů a na co si dát pozor

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články