Ceny pohonných hmot klesají díky silné koruně, kde natankovat výhodně?

2. 8. 2010 – 20:10 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ceny pohonných hmot klesají díky silné koruně, kde natankovat výhodně?
Nejlevnější benzín je v Královéhradeckém kraji, nejdráž je na jižní Moravě, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic klesaly i během posledního červencového týdne. Benzín během týdne zlevnil o 16 haléřů a nyní tak jeho cena dosahuje 32,02 koruny. Nafta zlevnila o 11 haléřů na 30,98 koruny.

Ceny pohonných hmot by měly klesnout i během tohoto týdne.

 

Nejlevnější benzín je v Královéhradeckém kraji, nejdráž je na jižní Moravě

 

Ceny pohonných hmot klesají už třetí týden po sobě a benzín a nafta tak zlevňuje ze svých více jak 1,5ročních maxim, kterých dosáhla na konci června. Během uplynulého týdne benzín zlevnil o 16 haléřů a nyní tak jeho cena dosahuje 32,02 koruny. Nafta zlevnila o 11 haléřů na 30,98 koruny. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot u čerpacích stanic dlouhodobě sleduje.

Ve srovnání s benzínem a naftou naopak roste cena nejběžnějšího alternativního paliva – LPG. Jeho cena vzrostla o tři haléře a v současnosti tak LPG vyjde na 14,57 koruny za litr, vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu z minulého týdne. Ve stejném období loni vyšlo LPG o zhruba dvě korunu levněji.

S nejdražšími pohonnými hmotami se řidiči setkají v Jihomoravském kraji. Zde je nejdražší jak benzín, tak i nafta. Benzín zde vyjde na průměrných 32,68 koruny a nafta vyjde na 31,45 koruny. Naopak nejlevnější benzín je k dostání v Královéhradeckém kraji, kde v neděli vyšel na 31,38 koruny. Nejlevnější nafta byla za 30,56 koruny k dostání za 30,56 koruny.

 

Koruna posiluje

 

V průběhu následujících dní by ceny pohonných hmot měly klesnout v řádu několika haléřů. Měl by tak pokračovat trend pozvolného zlevňování pohonných hmot, které trvá od poloviny července. Za snižování cen paliv můžeme vděčit posilujícímu kurzu koruny k dolaru. Koruna za poslední měsíc posílila k dolaru zhruba o dvě koruny, což ve svém důsledku zlevnilo nákup ropy nebo pohonných hmot o desítky haléřů.

Cena pohonných hmot by mohla klesnou i více než o desítky haléřů, nesměla by se však zvyšovat cena ropy na světových trzích. Ta se v souvislosti se slábnoucím dolarem mírně zvyšuje. Zatímco ještě na počátku července přišel barel severomořské ropy Brent na 71,50 dolaru, v pátek ropa uzavírala obchodování na úrovni 78,19 dolaru. Další cenový vývoj bude záležet hodně na tom, zda se objeví nějaký hurikán, který by mohl ohrozit těžbu ropy v Mexickém zálivu.

Spolu s cenou ropy mírně zdražuje i cena benzínu a nafty na burze v Rotterdamu, která je určující pro stanovování ceny pohonných hmot v Česku. Zdražování pohonných hmot na burze však eliminuje posilující koruna.

 

Benzín je o tři koruny dražší než loni

 

Ceny pohonných hmot jsou sice poměrně vysoko, na druhou stranu jsou současné ceny (s vyššími spotřebními daněmi a DPH od 1. ledna 2010, ale i vyšším podílu přimíchávaných biopaliv) stále nižší, než kolik pohonné hmoty stály v létě 2008. Tehdy se během motoristické sezóny benzín prodával nejdráže za 32,70 koruny za litr, tedy o zhruba sedmdesát haléřů dráž než dnes. Přitom cena ropy tenkrát stála daleko více než nyní – ropa stála až 147 dolarů za barel. Během léta 2008 byla rekordně drahá také nafta, když se u čerpacích stanic prodávala za průměrných 35,10 koruny. Tedy zhruba o čtyři koruny více než nyní.

Oproti loňskému srpnu je nyní litr benzínu dražší zhruba tři koruny a litr nafty je dražší zhruba o čtyři koruny. Před rokem stál Natural 95 zhruba 28 korun a litr nafty přišel motoristy zhruba na 26,50 koruny. Cena benzínu a nafty byla loni stejně jako zatím letos během prázdnin nejdražší v průběhu celého roku. Cena ropy Brent před rokem dosahovala úrovně 72 dolarů za barel, tedy zhruba stejně jako v současnosti. V případě, že by se ceny ropy dostaly na maxima z roku 2008 v současné době, vlivem vyššího zdanění paliv (a částečně také vlivem vyššího podílu dražších biosložek v pohonných hmotách a vyšší DPH), slabé koruny a hlavně vlivem dražší ropy by se cena pohonných hmot mohla dostat až k hranici 40 korun za litr. Pravděpodobné však je, že benzín bude během letošního roku stát mnohem méně než 40 korun. Průměrná cena benzínu by se mohla přiblížit maximálně k hranici 35 korun.

-Michal Roškanin, analytik PETROLmedia

Kam dál:  Benzín se ředí lihem, kvalita nafty se naopak zlepšila

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články