Ceny potravin v příštích deseti letech porostou

7. 3. 2011 – 20:16 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ceny potravin v příštích deseti letech porostou
Vysoké a kolísavé ceny potravin stály v pozadí demonstrací, které vedly k svržení vůdců v Tunisku a Egyptě, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Světové ceny potravin by v příštích deseti letech měly posilovat a udržovat se na vyšší úrovni, než během uplynulého desetiletí, uvedla v pondělí Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

FAO se domnívá, že v důsledku finanční krize a výrazného zvýšení cen potravin v letech 2007 až 2008 se svět stál náchylnější k potravinové krizi. Přestože cena potravin po zmíněném období klesla, je nadále vysoká a značně kolísavá. Tento trend bude dle FAO navíc pokračovat i v budoucnu, a to zejména kvůli narůstající poptávce po biopalivech a tlaku ze zemí s rychle rostoucí populací.

"Zkušenost s cenou potravin a finanční krizí představují ostrou připomínku zranitelnosti světové potravinové bezpečnosti vůči šokům v globálním potravinovém systému a světové ekonomice," uvedla organizace ve své zprávě.

Vysoké a kolísavé ceny potravin navíc stály v pozadí demonstrací, které vedly k svržení vůdců v Tunisku a Egyptě. Násilné nepokoje navíc zasáhly i další země severní Afriky a Blízkého východu.

FAO již dříve informovala, že její index potravin v únoru letošního roku stoupl o 2,2 procenta, což je již osmý měsíc v řadě, kdy tento ukazatel rostl. Dle její zprávy globální spotřeba potravin překovává nabídku. "Ceny by se měly v příštím desetiletá zvýšit a udržet se nad vyšší úrovní, než v minulém desetiletí," míní FAO.

-Simone Radacicova | MED

K tématu:

- Potravinový masakr aneb revoluce kvůli drahým potravinám

- Ceny potravin v Česku letos porostou. O kolik utratíme více?

Kurzy

Kurzovní lístek: 6.10.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,470 24,590
USD 24,720 24,900
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články