Čerpací stanice budou muset nabízet benzín s nízkým obsahem biopaliv

- Ceny PHM autor: Redakce NašePeníze.cz

Benzín s obsahem biopaliv do pěti procent se bude na čerpacích stanicích prodávat až do konce roku 2018. Pumpaři budou muset tento podíl zveřejňovat u prodávaných pohonných hmot, vyplývá to z materiálu ministerstva průmyslu a obchodu, který má v úterý projednat vláda.

Čerpací stanice budou muset nově uvádět podíl biosložky v pohonných hmotách, Foto:SXC

Čerpací stanice budou muset nově uvádět podíl biosložky v pohonných hmotách, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

"Tato novela umožní provoz starších typů vozidel, která nejsou uzpůsobena k používání motorového benzinu s vysokým obsahem biopaliva," zdůvodňuje ministerstvo.

Příslušná směrnice Evropské unie totiž požaduje, aby podíl biopaliv v roce 2020 dosáhl alespoň deseti procent energetického obsahu. Podle propočtů ministerstva to znamená u nafty i benzinu asi 13 procent objemových.

 

TIP: Pohonné hmoty s biosložkami prý ničí motory aut českých řidičů

 

Ministerstvo proto konstatuje, že tento cíl nebude moci být splněn jen přimícháváním malých podílů biosložek do standardních paliv. Proto v budoucnu plánují projekty na použití čistých biopaliv a vysokoprocentních biopaliv. V souvislosti s tím MPO počítá i s daňovými úlevami prostřednictvím spotřebních daní, které však má v gesci ministerstvo financí.

Pro provozovatele benzínek se změní zejména to, že budou od příštího roku muset zpřístupnit informace o podílu biopaliv a prodávané naftě i benzínu.

Firmy, které na území Česka neprodávají pohonné hmoty přímo na benzínkách, se také budou nově muset registrovat u příslušného celního úřadu. Vznikne také registr těchto firem, který bude evidován na Generálním ředitelství cel a bude veřejně přístupný.

-Jiří Táborský,Mediafax

Tagy: benzín nafta pohonné hmoty Biopaliva podíl biopaliv