Červenec byl na českém nebi rekordní, vzdušný prostor využilo přes 73 tisíc letadel

- Krátké zprávy autor: Redakce NašePeníze.cz

Historicky nejvyšší výsledky letového provozu za jeden měsíc vykázal v červenci 2011 český vzdušný prostor (tzv. FIR Praha – Flight Information Region), na českém nebi v tomto měsíci letělo celkem 73 055 letadel. V pátek o tom informovalo Řízení letového provozu (ŘLP).

Červenec byl na českém nebi rekordní, vzdušný prostor využilo přes 73 tisíc letadel, zdroj: SXC.hu

Červenec byl na českém nebi rekordní, vzdušný prostor využilo přes 73 tisíc letadel, zdroj: SXC.hu , zdroj: NašePeníze.cz

V červenci roku 2010 využilo český vzdušný prostor 71 611 letadel, kterým poskytlo své služby oblastní středisko řízení letového provozu Praha (ACC Praha).

Denně letos v červenci létalo na českém nebi v průměru 2 357 letadel.

Nový rekord byl vytvořen také v případě provozního výsledku za jeden den. Rekordním dnem s historicky nejvyšším provozem se stal 16. červenec 2011, kdy oblastní středisko řízení letového provozu Praha poskytlo svoje služby 2 565 letům. Při průměrné kapacitě jednoho letadla zhruba 150 pasažérů tak bylo v průběhu jednoho dne přepraveno v českém vzdušném prostoru téměř 385 tisíc cestujících.

"I přes výrazný nárůst provozu v letní sezóně a dosažené provozní rekordy pokračuje příznivý trend snižování průměrného zpoždění na provedený let, které se od začátku roku 2011 pohybuje téměř na nulové úrovni. ŘLP se tak pohybuje výrazně pod hodnotou 0,3 minuty na provedený let, což je doporučená hodnota stanovená pro český vzdušný prostor Evropskou organizací pro bezpečnost letového provozu (Eurocontrol)," doplnil mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR) vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením ministerstva dopravy poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary. Dlouhodobě největším zákazníkem ŘLP v případě traťových navigačních služeb je německý letecký dopravce Lufthansa.

Filip Sušanka | MED

 

Tagy: rekord letadlo Česká republika letecké společnosti