Češi bohatnou díky Evropské unii… v jakém kraji nejvíce?

16. 4. 2018 – 16:15 | Evropská unie | red | Diskuze:

Češi bohatnou díky Evropské unii… v jakém kraji nejvíce?
Evropský parlament | zdroj: freeimages.com

I když poslední čísla z eurozóny “neoslňují”, čeká nás další silný rok – bude se jednat již o pátý rok v řadě, kdy se růst eurozóny bude blížit nebo překoná 2 %. Z příznivé situace těží i Česko, které v posledních čtyřech letech eurozónu v růstu navíc výrazně překonává.  

Za poslední čtyři roky se HDP reálně (po očištění o cenový vývoj) v Česku zvýšil o necelých 15 %, zatímco v eurozóně o necelých 9 %. Paradoxní je, že za celé post-krizové období (posledních devět let) to není o moc vice. Z pohledu Česka je pak vždy otázkou “do pranice”, zda si na rychlý růst ekonomik dokáží sáhnout i domácnosti.

Podle hrubých čísel se zdá, že v zásadě ano. Zatímco nominální HDP (včetně růstu cen) od roku 2008  vzrostl o zhruba 18%, čistý disponibilní důchod domácností (tedy to, co lidem zůstane v peněženkách po odečtení daní a přičtení nejrůznějších podpor) stoupl o 17%. Čísla (v detailnějším členění) máme zatímm k dispozici do roku 2016, ale rok 2017 byl spíše ve znamení zlepšující se situace domácností.

Při pohledu do krajů je patrné, že čisté příjmy nerostou vždy a všem stejně. V posledních devíti letech relativně nejrychleji rostlo bohatství lidí ve středočeském, jihomoravském a libereckém kraji. Po přepočtení na obyvatele nám lidnatý středočeský kraj vypadne a vedle libereckého a jihomoravského kraje se čisté finanční příjmy nejvíce zvýšili lidem na Karlovarsku (viz grafy níže).

Česko bohatne

Česko bohatne

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Kurzy

Kurzovní lístek: 6.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,290 24,410
USD 22,450 22,630
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články