Češi chtějí znát platy kolegů: Mluvit o výplatě přestává být tabu. Ale zvládnou to firmy?
15. 7. 2025 – 12:18 | Domácí | Štěpán Bárta | Diskuze:
Více než polovina Čechů touží vědět, kolik bere kolega vedle u stolu. Doufají, že povinná otevřenost ve mzdách přinese větší spravedlnost. A zákon, který to umožní, je už na cestě. Co všechno se ve firmách brzy změní?
Mlčeti zlato? Ne, když jde o výplatu. Češi chtějí o penězích mluvit – a hlavně vědět, kolik za stejnou práci bere kolega. Bezmála 60 procent lidí by rádo znalo přesnou výši platu svých spolupracovníků. A téměř dvě třetiny veřejnosti vítají myšlenku větší transparentnosti. Vyplývá to z čerstvého průzkumu společnosti Provident Financial.
Otevřenost ve mzdách by podle respondentů mohla přispět k férovějšímu odměňování, a to nejen mezi jednotlivci, ale také mezi muži a ženami. Evropská unie už přijala směrnici, která právě na tyto problémy míří. Česko má čas na její zavedení do června 2026, ale změny se už rozjíždějí.
Mzdy už nebudou tajemstvím
Hlavním cílem nové legislativy je odstranit rozdíly v odměňování u lidí, kteří vykonávají srovnatelnou práci. Zaměstnavatelé tak budou muset nejen uchazečům o práci sdělovat platové rozpětí nabízené pozice, ale také svým zaměstnancům říci, jaký je průměrný výdělek na jejich pracovní úrovni.
První krok už Česko učinilo – takzvané „mlčenlivostní doložky“ o platech, které firmy nutili zaměstnance podepisovat, nově neplatí. Přesto se podle průzkumu o výplatách otevřeně baví jen asi pět procent lidí. Zhruba třetina to řeší neformálně, další třetina má alespoň přibližnou představu o platech kolegů.
Kolega bere víc? Lidé chtějí vysvětlení
A co se stane, když se někdo dozví, že kolega na stejné pozici má vyšší plat? Polovina zaměstnanců začne zjišťovat podrobnosti – jestli má kolega víc zkušeností nebo lepší výsledky. Skoro stejně velká skupina se obrátí přímo na svého nadřízeného a žádá vysvětlení. Třetina žádá rovnou přidání a patnáct procent lidí zvažuje odchod.
Podle Barbory Pencové z Provident Financial je zásadní, aby se zaměstnanci cítili při jednání o platu bezpečně: „Komunikace se šéfem je klíčová. HR oddělení by mělo nastavit prostředí, kde se o odměňování dá mluvit otevřeně.“
Ne každý ale sdílení výplat vítá. Přes 20 procent dotázaných si myslí, že výše mzdy je soukromá záležitost. Většina Čechů však věří, že díky novému zákonu se platy srovnají a férovost ve firmách posílí. Opravdu ale otevřenost změní zažité zvyklosti? To ukážou příští měsíce.