Češi hromadí hotovost na svých účtech raketovým tempem

2. 4. 2009 – 8:43 | Spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Češi hromadí hotovost na svých účtech raketovým tempem
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Úspory domácností u českých bank pokračují v raketovém růstu. Vklady domácností rostou o 12,5% meziročně a dosáhly podle statistik ČNB na konci února rekordních 1 bilionu a 554 mld. korun. Podobný vývoj můžeme sledovat jak v eurozóně, kde růst vkladů domácností přesahuje 10%, tak u našich sousedů v Polsku a v Maďarsku.
- Ekonomická krize postihla již pětinu Čechů, více než polovinu dopad krize čeká
- Češi mohou spořit v průměru 2 až 4 tisíce měsíčně
- Důchod: Státní penze nenahradí ani polovinu výdělku
- Lidé díky krizi více šetří a méně si půjčují

Je to důsledek vyšší opatrnosti domácností, které mají v době hospodářské krize strach zejména ze ztráty zaměstnání. Domácnostem jdou naproti i banky, které v době krize snaží snížit svojí finanční páku (objem poskytnutých úvěrů vůči vkladům). Tato snaha je patrná i v českém prostředí, a to nehledě na dobrou kondici českého finančního systému, kde mají všechny velké banky výrazně víc vkladů než úvěrů - projevuje se v ochotě platit klientům za vklady o poznání lepší ceny než v minulých letech.

I když kumulace úspor akceleruje prakticky ve všech zemích napříč Evropou, výchozí podmínky jsou diametrálně rozdílné. České domácnosti na rozdíl od většiny svých evropských sousedů byly v dobrých časech daleko konzervativnější. Podíl úvěrů, které si nabraly od bank vůči vkladům, které jim leží na bankovních účtech činí pouhých šedesát procent. Jsou tak v porovnání s domácnostmi ve svém okolí v pozici výrazného čistého věřitele (viz graf), což je v době globální honby po hotovosti velkou výhodou nejen pro ně, ale i pro celý český finanční systém. Ten i díky nim disponuje solidními přebytky úspor a metrpí kocovinou z předluženosti jako sousední Maďarsko nebo některé ekonomiky v Pobaltí.

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články