Češi mají vetší strach o majetek, než o život

14. 8. 2018 – 8:46 | Pojištění | red | Diskuze:

Češi mají vetší strach o majetek, než o život
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Peníze, nebo život? Odvěká otázka nejen z pohádek, ale z oblasti pojištění. Co si tedy lidé pojišťují častěji: Život nebo majetek? Běžně by člověk bez váhání odpověděl, že důležitější je život. Ale z hlediska pojištění je pro Čechy prý důležitější majetek.

Dostatečně pojištěná nemovitost, domácnost, nebo automobil je dnes samozřejmost. Ale pojištění rizik souvisejících s životem a zdravím, už má sjednáno méně klientů. Životní pojištění mnozí považují za nedůležité a sjednávají si ho třeba až ve chvíli, kdy to po nich chce banka kvůli hypotečnímu úvěru.

„Životní pojištění by mělo řešit v prvé řadě výpadek příjmu nebo zvýšené náklady při nějakém zdravotním problému. Zejména by mělo pamatovat na klíčová rizika, jako je smrt, vážná nemoc, úraz a jejich trvalé následky. To jsou – na rozdíl od menších úrazů jako podvrtnutý kotník či zlomená noha – ty největší hrozby pro rodinné finance,“ říká Zbyněk Kočiš, finanční specialista společnosti Poutko.

Hlavním strašákem jsou vážné nemoci

Podle průzkumu ČSOB Pojišťovny mají lidé největší strach z vážných nemocí, špatného zdraví nebo finanční nejistoty. Takřka každý druhý Čech má proto uzavřenou životní pojistku. Více jak čtvrtina dotázaných o jejím sjednání uvažuje. Jen 10 procent Čechů nemá o životní pojistku zájem.

Uzavření životního pojištění více láká vysokoškoláky (50 %). Naopak zajémců z řad lidí se základním vzdělám je zhruba čtvrtina. Důvodem jsou jistě příjmy a snaha zabezpečit rodinu. Platit i tisíc korun měsíčně za životní pojištění se někomu může zdát jako zbytečný luxus.

Češi se nejčastěji pojišťují proti rizikům, jakými jsou trvalé následky po úrazech, hospitalizace nebo aby dosáhli na denní odškodnění při ztrátě výdělku. Ukázalo se, že v roce 2017 byla tato tři rizika také nejčastějšími pojistnými událostmi,“ říká Milan Březina, ředitel Odboru produktů životního pojištění ČSOB Pojišťovny.

Například pojištění denního odškodnění tvoří přibližně 20 procent ze všech pojištěných rizik u naší společnosti. Nicméně z celkového počtu pojistných událostí za rok 2017 bylo denní odškodnění s téměř 43 % událostí nejčastější,“ doplňuje Březina.

Zlodějů se Češi bojí víc

Paradoxně se lidé bojí více krádeže majetku než o vlastní život či zdraví. V průzkumu téměř 60 procent dotázaných uvedlo, že svůj majetek má pojištěn, dalších 20 procent pak o tomto pojištění uvažuje.

Největší obavy pak jsou z vloupání, krádeže osobních věcí a různých živelných pohrom v čele s požárem a povodněmi.

-Monika Lukešová | Více na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 11.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,340 24,460
USD 23,550 23,730
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články