Češi platí nadprůměrnou cenu za elektřinu v rámci EU

- Energie autor: Redakce NašePeníze.cz

Nejméně platili za elektřinu po přepočtu na kupní sílu v rámci Evropské unie ve druhé polovině roku 2011 Finové, nejvíce pak Kypřané, české domácnosti mají po tomto přepočtu 14. nejdražší elektřinu v rámci EU. Informoval o tom v pátek na svých webových stránkách evropský statistický úřad Eurostat.

Průměrná cena elektřiny pro domácnosti za 100 kWh ve druhém pololetí loňského roku činila 18,4 PPS. V České republice cena činila 19,9 PPS. Foto:SXC

Průměrná cena elektřiny pro domácnosti za 100 kWh ve druhém pololetí loňského roku činila 18,4 PPS. V České republice cena činila 19,9 PPS. Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Ceny elektřiny pro domácnosti v Evropské unii ve druhé polovině loňského roku meziročně vzrostly o 6,3 procenta a v eurozóně o 6,2 procenta. Změna cen elektřiny se pohybovala od zlevnění o 4,9 procenta v Lucembursku až po zdražení o 27,5 procent v Lotyšsku. V ČR stouply o 5,2 procenta.

Pokud jde o to, kolik se v kterých zemích platí za elektřinu, statistici používali tzv. standardy kupní síly (PPS), což je uměle vytvořená měnová jednotka, která se používá při mezinárodních srovnáních. Díky této jednotce se vyrovnávají rozdíly existující mezi kupní silou národních měn.

Česko je nad průměrem

Průměrná cena elektřiny pro domácnosti za 100 kWh ve druhém pololetí loňského roku činila 18,4 PPS. V České republice cena činila 19,9 PPS. Nejvíce platili Kypřané (26,7 PPS), nejméně naopak Finové (11,4 PPS). Slováci platili 24,9 PPS.

 

-Tomáš Králícek | MED

Tagy: EU energie cena elektřina Evropská unie