Češi potravinovou pomoc komunistické KLDR nepošlou, když mají peníze na zbrojení

20. 2. 2011 – 17:07 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Češi potravinovou pomoc komunistické KLDR nepošlou, když mají peníze na zbrojení
Mnoho obyvatel KLDR, zejména ženy, děti, i staří lidé, trpí podvýživou, Foto: Wikipedia, Nsaum75 | zdroj: NašePeníze.cz

Česká republika nevyslyší žádost Severní Koreje a do země nepošle potravinovou pomoc. Důvodem jsou obrovské investice tamního režimu do zbrojení, řekl v neděli v České televizi náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider.

"Velmi pravděpodobně v dané situaci potravinovou pomoc jako Česká republika nebudeme poskytovat," řekl diplomat. KLDR investuje obrovské finanční prostředky do rozvoje vojenského průmyslu, včetně jaderného a raketového programu. Podle Schneidera proto hrozí, že by potravinová pomoc byla zneužita právě k takovým účelům.

"Jsou hlasy, které říkají, že severokorejský režim přeorientovává svoji potravinovou produkci právě pro účely vojenské a pak druhou rukou žádá svět o potravinovou pomoc," vysvětlil, proč Česká republika zemi pomoc neposkytne. Dodal, že zatím nemá zprávy o tom, že by v zemi hrozil hladomor.

Mnoho obyvatel KLDR, zejména ženy, děti, i staří lidé, trpí podvýživou. Podle Organizace spojených národů bude letos trpět nedostatkem potravy až pět miliónů Severokorejců. Pchjongjang proto požádal o pomoc vlády všech zemí, ve kterých má ambasády.

Schneider v televizi také zkritizoval českého krasobruslaře Tomáše Vernera za to, že se zúčastnil oslav narozenin severokorejského vůdce Kim-Čong-ila. Verner měl mít v severní Koreji veřejné exhibiční představení, podle diplomata však bruslil na soukromé akci diktátora. "My můžeme jako občané si myslet svoje o tom, když se někdo nechal zneužít," řekl s tím, že si ve svobodné zemi mohou lidé dělat v rámci zákonů, co chtějí. Dodal však, že jiný termín než zneužití ho pro situaci nenapadá.

-Martina Týblová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.6.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,540 23,660
USD 21,850 22,030
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články