Češi se mají stále lépe, i proto investují víc než dřív

8. 12. 2016 – 12:13 | Investice | red | Diskuze:

Češi se mají stále lépe, i proto investují víc než dřív
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Podle výzkumu Naše společnost, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění, vnímají Češi svou životní úroveň jako dobrou. Oproti roku 2013 se jedná o poměrně vysoký vzestup. Úměrně s tím také lidé více investují. Do podílových fondů vložili od začátku roku o 12 % více peněz.

V roce 2013 připadala 37 procentům Čechů jejich životní úroveň dobrá, naopak 23,5 % lidí se vyjádřilo o své životní situaci jako o špatné. Od roku 2011 se jednalo o vůbec nejhorší výsledek.

Letošní rok ale překvapil. Od ledna roste kladné hodnocení životní úrovně, oproti zmíněnému roku 2013 číslo vzrostlo dokonce o 10 %. Jedná se tak o nejlepší výsledek za poslední roky. Češi mají vyšší reálné mzdy, žijí ve větších domech či bytech a vlastní více majetku. Navíc se zlepšil stav životního prostředí a zaměstnanost se udržuje na nízké hladině.

TIP:

- Jak začít s investováním

- Jak na investiční byt? Spekulanti vydělávají miliony na nových bytech

- Investice jako odložená spotřeba aneb lépe už investování vysvětlit nejde

Podle studie společnosti ING se zvyšující se životní úrovní stoupá i počet investic. Může za to i skutečnost, že obyvatelé hledají možnosti lepšího zhodnocení svých úspor, protože jim úroky na spořicích účtech jednoduše nestačí. 

Do podílových fondů Češi vložili od začátku letošního roku o 12 % více investic než v předchozím období. Ve třetím čtvrtletí tohoto roku se blížily investice fyzických osob v ČR částce 350 miliard korun.

Nejvíce se zaměřujeme na fondy fondů nebo smíšené fondy. Jedná se o ty, které jsou vhodné především pro investory začátečníky. Název napovídá, že tyto fondy investují do jiných fondů. Díky širokému spektru tříd aktiv, regionů a sektorů se maximálně rozkládá investiční riziko.

U těchto fondů jsou také nízké poplatky. Banky je většinou nabízí bez jakýchkoliv vstupních i výstupních poplatků, manažerské poplatky pak činí okolo 1,5 % z investice.

Podle studie se vyplatí zkusit si dravější strategie investic, zhodnocení převyšující poplatky ale nabízí i fondy opatrnější.

Pokud se rozhodnete investovat, měli byste si především ujasnit, kolik bude vaše investice činit a kolik peněz byste z ní chtěli vytěžit. Důležitým faktorem je také doba, po kterou budete investovat. V neposlední řadě si dejte pozor na správné načasování. S tím by vám měl pomoci váš finanční poradce.

Zdroje:
MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 6.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,290 24,410
USD 22,450 22,630
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články