Češi šetří, tuzemskou ekonomiku táhne zahraniční obchod

15. 11. 2011 – 9:30 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Češi šetří, tuzemskou ekonomiku táhne zahraniční obchod
Na rozdíl od úvodních ranních dat z Německa a Francie přichází z ČR studená sprcha, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 1,5 procenta, v mezičtvrtletním srovnání se nezměnil, informoval v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle předběžného odhadu HDP očištěný o cenové vlivy, sezonnost a nestejný počet pracovních dní vzrostl meziročně o 1,5 procenta, mezičtvrtletně však stagnoval a potvrdil tak trend postupného zpomalování růstu výkonnosti ekonomiky.

Zaměstnanost v pojetí národních účtů a po očištění o vliv sezonnosti ve 3. čtvrtletí sice meziročně klesla o 0,1 procenta, v mezičtvrtletním srovnání však po dvou po sobě jdoucích poklesech vzrostla o 0,5 procenta, tj. o 28 tisíc osob.

Postupný pokles domácí poptávky byl i v uplynulém čtvrtletí kompenzován pozitivním vývojem zahraničního obchodu, který i přes oslabení zahraniční poptávky zůstává jedinou zvyšující se výdajovou složkou HDP.

„Na rozdíl od úvodních ranních dat z Německa a Francie přichází z ČR studená sprcha. V meziročním vyjádření sice ještě ekonomika roste, avšak z pohledu směru dalšího vývoje je podstatnější mezičtvrtletní stagnace,“ uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB. „Prozatím nejsou známy podrobnosti, avšak dá se předpokládat, že ekonomiku táhne pouze zahraniční obchod, zatímco domácí poptávka stále klesá. Ve zkratce se dá říct, že česká ekonomika stále stojí pouze na jedné noze, a sice na výrobě aut, protože ostatní odvětví a obory jsou převážně v útlumu. Stavebnictvím počínaje, službami konče,“ upozornil. Nijak dobré výsledky neočekává ani pro konec roku, meziroční růst podle něj poklesne pod jedno procento.

Na nabídkové straně ekonomiky byl i nadále hlavním zdrojem růstu zpracovatelský průmysl a v jeho rámci zejména výroba dopravních prostředků. Opačně působily meziroční poklesy hrubé přidané hodnoty zejména v odvětvích zemědělství a stavebnictví.

Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí zvolnila, rostla o 2,9 procenta

Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku zpomalila meziroční tempo růstu na 2,9 procenta. Informoval o tom v úterý ve svém rychlém odhadu slovenský statistický úřad.

Slovenská ekonomika tak ve třetím kvartálu zpomalila tempo meziročního růstu na 2,9 procenta z revidovaných 3,5 procenta v předchozím čtvrtletí. Jde o nejslabší výsledek od začátku loňského roku, kdy se hospodářství Slovenska vrátilo do kladných čísel.

Německá ekonomika si ve 3. čtvrtletí meziročně polepšila o 2,5 procenta

Německá ekonomika ve 3. čtvrtletí vrostla mezikvartálně o 0,5 procenta, meziročně si polepšila o 2,5 procenta.

„Německo zatím táhne export. Ale i zde jsou již patrné jisté známky zpomalování tempa. V příštím roce to již v případě Německa nebude tak jednoznačné, jako to bylo tento rok,“ uvedl pro agenturu Mediafax Martin Prokop, analytik finančních trhů společnosti Next Finance.

-Libor Popela, Tomáš Čížek | MED

 

 

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články