Češi si průměrně otevírají běžný účet ve svých 24 letech

1. 7. 2009 – 1:31 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Češi si průměrně otevírají běžný účet ve svých 24 letech
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Češi si v průměru otevírají své první běžné účty ve 24 letech, přičemž muži mají až roční náskok před ženami. V České republice je průměrný věk otevření běžného účtu nejnižší ve srovnání s Maďarskem, Polskem, Rumunskem i Lotyšskem a na stejné úrovni s Ruskem. vyplývá to z průzkumu jendé z bank.


Z průzkumu na téma hospodaření s rodinnými financemi také vyplývá, že dnešní mladí lidé si svůj první účet zřizují o hodně dřív než jejich rodiče. Před třiceti lety si totiž lidé v Čechách v průměru otevírali běžné účty až ve 39 letech.

- Musí absolventi středních a vysokých škol během prázdnin platit sociální pojištění?
- Brigády pro studenty: Brigádnící pozor na jiné pracovně právní vztahy
- České firmy mají rezervy ve využívání bankovních produktů a služeb
- AXA v česku hodlá založit banku
- Každý osmý Čech má zájem o koupi státních dluhopisů, prodávat by je měly banky

Ještě před třiceti lety bylo pro mladé lidi z Česka nepředstavitelné mít svůj vlastní běžný účet, dnes tuto službu obvykle využívají již osmnáctiletí studenti. \"K účtovému boomu značně přispěla i takzvaná balíčková konta, kde klient platí pouze jeden paušální poplatek měsíčně a se kterými na český trh přišla jako první právě GE Money Bank,“ říká Ondřej Lokvenc, manažer běžných účtů GE Money Bank. 20 procent dospělých Čechů si svůj první účet založilo do věku 23 let.

Průměrný věk otevření prvního běžného účtu v bance

Průměrný věk otevření prvního běžného účtu

Za posledních 30 let klesl průměrný věk o:

Česká republika

24 let

15 let

Maďarsko

27 let

17 let

Lotyšsko

27 let

20 let

Polsko

29 let

20 let

Rumunsko

29 let

19 let

Rusko

24 let

7 letPodle rozsáhlého průzkumu si dospělí obyvatelé České republiky průměrně otevírají svůj první běžný účet v bance jako 24 letí. To je ve srovnání s okolními zeměmi nejnižší věk. O něco rychlejší ve zřizování účtu jsou muži než ženy. Ti si průměrně otevřeli první běžný účet ve věku 23 let, naproti tomu ženy o rok později, ve 24 letech. Ve všech šesti krajinách, kde byl průzkum uskutečněn, průměrný věk zřizování prvního běžného účtu za poslední tři dekády dramaticky poklesl, nejvíce v Lotyšsku a Polsku o celých 20 let.

Ve srovnání s jinými zeměmi střední a východní Evropy a Ruska jsou na tom stejně jako Češi už jen obyvatelé Ruské federace. V ostatních zemích je průměrný věk otevření prvního běžného účtu o něco vyšší, v Maďarsku je to například 27 let. Nejhůře ze zkoumaných zemí jsou na tom Poláci a Rumuni. Ti si otevírají svůj první účet průměrně až ve věku 29 let.

Každý pátý Čech si svůj první účet otevře do svého 23 roku života, naopak jen 7 procent Čechů až po třicítce a pouze 6 procent dospělých Čechů nemá žádný běžný učet. Ze všech srovnávaných zemí je na tom v tomto ohledu nejhůře Maďarsko, kde si po třicítce založilo svůj první účet 11 procent lidí, a kde ve srovnání s ČR až dvojnásobek, tedy 12 procent Maďarů, účet dodnes zřízený nemá.

Z průzkumu také vyplynulo, že mladší část dnešní populace si svůj první běžný účet otevřela dříve, než jejich rodiče nebo prarodiče. Mladí ve věku mezi 18 a 29 let si první účet zřizují již v osmnácti, naproti tomu starší populace od 50 do 65 let si první účet v bance otevřela průměrně až ve svých 33 letech.
Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články