Češi si více půjčují na bydlení a méně na spotřební věci

13. 3. 2012 – 21:34 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Češi si více půjčují na bydlení a méně na spotřební věci
Podle zveřejněných údajů jsou nesplácením více ohroženy krátkodobé úvěry, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Lidé v Česku si v loňském roce půjčovali především na dlouhodobé investice, celkový objem úvěrů za rok 2011 dosáhl 1,3 bilionu korun. V úterý o tom informovali představitelé Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Celkový objem úvěrů se ve srovnání s rokem 2010 zvýšil o 4,5 procenta. Dlouhodobé půjčky, které byly určeny k financování bydlení, činily 73 procent z celkového objemu úvěrů. V případě krátkodobých úvěrů se spíše klienti bank a finančních institucí snažili své existující závazky splatit.

Vyzkoušejte:

- Kalkulačka - Spotřební úvěr

- Kalkulačka - Hypoteční úvěr

Objem dlouhodobých úvěrů, především hypoték, a úvěrů ze stavebního spoření včetně překlenovacích úvěrů, zaznamenal v minulém roce nárůst o 6,6 procenta na konečných 922 miliard korun. Objem hypotéčních úvěrů se meziročně zvýšil o sedm procent a průměrná výše hypotečního úvěru dosáhla 1,7 milionu korun. To je o devět procent více než o rok dříve. Podobným způsobem meziročně rostla průměrná výše úvěru ze stavebního spoření, a to o 10 procent.

„V loňském roce docházelo k postupnému sbližování objemu nově poskytnutých dlouhodobých úvěrů s objemem splacených úvěrů. Lidé tak v posledním čtvrtletí splatili téměř stejně velkou částku, jako si nově vypůjčili, to vnímáme jako pozitivní zprávu,“ uvedla Zuzana Pečená, ředitelka Czech Banking Credit Bureau (CBCB).

Naopak ke krátkodobým úvěrům přistupovali Češi konzervativněji. Celkový objem krátkodobých úvěrů, jako jsou spotřební úvěry a leasingy, meziročně klesl o jedno procento na 343 miliard korun.

Celkový počet klientů využívajících krátkodobé financování se ale zvýšil o čtyři procenta. V souvislosti s tím se rovněž o čtyři procenta snížila průměrná částka krátkodobých úvěrů připadajících na jednoho klienta. Ta dosáhla v přepočtu na jednu úvěrovou smlouvu necelých 72 tisíc korun.

„Příčinou snížení objemu krátkodobých úvěrů byla zvýšená intenzita splácení již existujících úvěrů. Spotřebitelé v prvním a třetím čtvrtletí roku 2011 splatili větší objem půjčených peněz, než si nově půjčili,“ doplnil Jiří Rajl, ředitel Leasing & Loan Credit Bureau (LLCB).

Podle zveřejněných údajů jsou nesplácením více ohroženy krátkodobé úvěry. Objem ohrožených nesplacených úvěrů dosáhl na konci roku 2011 výše 40 miliard korun. Z této částky se týkalo 68 procent půjček krátkodobých a 32 procent připadalo na dlouhodobé úvěry. V prodlení se splácením svých závazků bylo v roce 2011 téměř 300 tisíc klientů, z nichž téměř 90 procent mělo krátkodobý úvěr.

„Objem úvěrů ohrožených nesplácením se meziročně nepatrně zvýšil, ale počet klientů s problémy se splácením se naopak snížil, což je dobrá zpráva,“ komentoval Rajl a dále vysvětlil, že tomu velmi pomáhá možnost finančních institucí ověřit si schopnost klienta splácet své závazky (bonitu) v úvěrových registrech.

Meziročně se objem krátkodobých úvěrů snížil o 2,1 miliardy korun. Na tomto poklesu se podíleli zejména lidé do 34 let. U těch objem splacených minulých závazků převyšuje nově poskytnuté úvěry. Naopak nejvíce se objem krátkodobých úvěrů zvýšil u občanů nad 55 let, a to o čtyři miliardy korun. Z celkového počtu obyvatel starších než 15 let mělo na konci loňského roku krátkodobý úvěr 28 procent.

-Jan Soukup | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články