Češi spoří konzervativně, nejvíce využíváme stavební spoření

- Spoření autor: Redakce NašePeníze.cz

Češi spoří spíše konzervativně, nejoblíbenějším produktem je stavební spoření následované kapitálovým a životním pojištěním. V průměru si Češi měsíčně ukládají 1000 až 2500 Kč. Zájem lidí o pravidelné spoření roste i v souvislosti s finanční krizí. Vyplývá to z analýzy zpracované pro Erste Group, vlastníka České spořitelny.

Stavební spoření je nejoblíbenějším způsobem jak šetřit, Foto: SXC

Stavební spoření je nejoblíbenějším způsobem jak šetřit, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Největším motivem pro spoření je v České republice tvorba finanční zálohy pro případ nouze, následuje spoření na stáří nebo pro umožnění časnějšího odchodu do důchodu. Mezi dalšími pohnutkami dominují snaha našetřit si na určitou věc nebo na nutné investice či akvizice. Část respondentů si pravidelně spoří na dovolenou. 62 % spořících očekává, že v následujících pěti letech bude spořit zhruba stejně, 19 % pak očekává zvýšení ukládaných částek a stejné procento populace naopak jejich snížení. 

- Penzijní připojištění nahradí penzijní spoření, v čem se liší?
- Spoření: Jsme národem „střádalů“. Jak spoříme své peníze?
- Spoření: Pro tři čtvrtiny Čechů je spoření důležité

Ze zemí, kde působí Erste Group (vedle ČR také Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Ukrajina, Chorvatsko, a Rumunsko) jsou nejvíce spořiví Rakušané – osm z deseti Rakušanů využívá nějaký spořící produkt, přičemž zdaleka nejoblíbenější jsou vkladní knížky. Naproti tomu např. v Maďarsku je nejpopulárnější penzijní pojištění a životní pojištění, v Srbsku je největší zájem o termínované vklady.

Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy