Češi už nový důchodový systém nechtějí, bojí se

25. 11. 2011 – 14:23 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Češi už nový důchodový systém nechtějí, bojí se
Z výsledků průzkumu dále vyplynulo, že mezi českými občany se posiluje solidarita a přibývá i lidí, kteří schvalují zvýšení plateb sociálního pojištění., Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Není to tak dlouho co lidé podle průzkumu volali po změně důchodového systému. Báli se nedostatku peněz v systému a tím i ve vlastních kapsách. Nyní se situace otočila.

(Čtěte dřívější výsledky průzkumu Centra veřejného mínění CVVM: Nebudeme mít v důchodu peníze, bojí se stále lidé. Chtějí změnu systému)

Téměř tři čtvrtiny obyvatel jsou přesvědčené, že o důchody lidí by se měl postarat stát, tento trend je stabilní a názory lidí na tuto otázku se vůbec nemění. Se zavedením nového systému naprostá většina nesouhlasí, vyplývá to z nového průzkumu agentury STEM, který byl zveřejněný v pátek.

Většina obyvatel rovněž připouští drobné zásahy do současného důchodového systému, ale zavedení úplně nového systému naprostou podporu ztrácí.

Z výsledků průzkumu dále vyplynulo, že mezi českými občany se posiluje solidarita a přibývá i lidí, kteří schvalují zvýšení plateb sociálního pojištění.

Na otázku, jak by se dal řešit současný neudržitelný systém, se téměř 40 procent lidí shoduje v tom, že stát by měl přimět lidi, aby si na stáří spořili sami. Druhým nejvhodnějším řešením by podle více než třetiny Čechů bylo zvýšení plateb sociálního pojištění. Naopak nejmenší podporu (pět procent) si získalo postupné snižování částky vyplácených důchodů. Stejně tak je pro české občany naprosto nepřijatelné prodloužení věku
odchodu do důchodu.

Největší zastánci důchodové reformy jsou sympatizanti strany TOP 09, přesto polovina z nich trvá na tom, aby se o důchod postaral stát. Voliči komunistické strany si ale přejí, aby se současný důchodový systém neměnil vůbec.

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,340
USD 22,280 22,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články