Česká ekonomika (HDP) vzrostla o tři procenta, jak si vedou okolní země?

12. 11. 2010 – 9:05 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česká ekonomika (HDP) vzrostla o tři procenta, jak si vedou okolní země?
Výkonnost ekonomiky se tak po odražení ode dna v loňském 2. čtvrtletí postupně zvýšila, Ilustrační foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy vzrostl ve třetím čtvrtletí tohoto roku meziročně o tři procenta. Ve srovnání s druhým čtvrtletím tohoto roku stoupla o 1,1 procenta, informoval v pátek Český statistický úřad (ČSÚ).

Celková zaměstnanost byla mezičtvrtletně vyšší o 0,5 procenta a v podstatě dosáhla úrovně 3. čtvrtletí roku 2009.

Výkonnost ekonomiky se tak po odražení ode dna v loňském 2. čtvrtletí postupně zvýšila. K meziročnímu i mezičtvrtletnímu růstu HDP přispěla především odvětví zpracovatelského průmyslu a obchodu, nadále stagnovala tvorba hrubé přidané hodnoty v odvětvích služeb.

Naopak výrazný pokles hrubé přidané hodnoty v reálném vyjádření postihl také vlivem nepříznivých klimatických podmínek odvětví zemědělství. Bez odstranění vlivu rozdílného počtu pracovních dní vzrostl ve třetím čtvrtletí HDP meziročně o 2,7 procenta.

Celková zaměstnanost v pojetí národních účtů a po očištění o vliv sezónnosti byla v meziročním srovnání nižší o nepatrných 0,1 procenta. Na přiblížení se k loňské úrovni měl rozhodující vliv vývoj v právě uplynulém čtvrtletí, kdy počet zaměstnaných osob vzrostl mezičtvrtletně o 0,5 procenta. Dílčí zvýšení přitom zaznamenala s výjimkou služeb všechna základní odvětví.

Standardní odhad tvorby a užití HDP bude zveřejněn 9. prosince.

 

Slovenská ekonomika vzrostla o 3,7 procenta

 

Slovenská ekonomika vzrostla ve třetím čtvrtletí tohoto roku meziročně o 3,7 procenta. Informoval o tom v pátek slovenský statistický úřad.

Hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska v běžných cenách vzrostl o 5,9 procenta.

Celková zaměstnanost dosáhla v uvedeném období 2,164 milionu lidí a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku klesla o 0,7 procenta.

Po očištění o sezonní vlivy vzrostl HDP Slovenska meziročně o 4,1 procenta.

Od začátku roku vzrostl HDP Slovenska ve stálých cenách meziročně o 4,2 procenta a v běžných cenách o 4,5 procenta.

 

Německá ekonomika vzrostla o 3,9 procenta

 

Německý hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl ve třetím čtvrtletí tohoto roku meziročně o 3,9 procenta. Informovaly o tom v pátek agentury Reuters a AFP s odvoláním na německý statistický úřad.

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že německá ekonomika vzroste o 3,7 procenta. Statistický úřad také revidoval údaje za druhé čtvrtletí na meziročních 4,3 procenta.

V mezičtvrtletním srovnání vzrostla ekonomika Spolkové republiky o 0,7 procenta, což představuje výrazné zpomalení. Statistický úřad spolkové republiky totiž revidoval ekonomický růst ve druhém čtvrtletí a zvýšil výpočet HDP z mezičtvrtletních 2,2 procenta na 2,3 procenta.

V loňském roce ekonomika Německa klesla o 4,7 procenta.

 

Maďarská ekonomika vzrostla mezičtvrtletně o 0,8 procenta

 

Hrubý domácí produkt (HDP) Maďarska vrostl ve třetím čtvrtletí tohoto roku mezikvartálně o 0,8 procenta, což představuje zrychlení z 0,4 procenta v předchozím čtvrtletí. Informovala o tom v pátek agentura AFP s odvoláním na maďarský statistický úřad.

Maďarští statistici neposkytli žádné vysvětlení nečekaného zrychlení domácí ekonomiky, nicméně zmínili, že "odhady jsou založeny na omezených informacích a finální statistiky se tak mohou od odhadů lišit".

V meziročním srovnání vzrostla maďarská ekonomika o 2,1 procenta.

Maďarsko se dostalo z ekonomické recese v prvním čtvrtletí tohoto roku hlavně s pomocí rostoucího exportu a vysokých vládních výdajů. Do hluboké krize se hospodářství Maďarska dostalo v druhé polovině roku 2008 a v roce 2009 HDP země kleslo o 6,3 procenta.

 

Rakouská ekonomika posílila mezičtvrtletně o 0,9 procenta

 

Rakouský hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl ve třetím čtvrtletí mezikvartálně o 0,9 procenta hlavně díky růstu exportu. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvolání na Rakouský institut pro ekonomický výzkum (WIFO).

"Pokračuje boom exportu zboží, i když jeho dynamika se mírně snížila. Stavební výroba je však stále v útlumu," uvedl WIFO, který vypočítavá výsledky hrubého domácího produktu jménem rakouského statistického úřadu.

V předchozím čtvrtletí vzrostla rakouská ekonomika o 1,2 procenta.

 

Francouzská ekonomika vrostla ve třetím čtvrtletí o 0,4 procenta mezičtvrtletně

 

Francouzský hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl ve třetím čtvrtletí mezikvartálně o 0,4 procenta, což představuje zpomalení o 0,3 procentního bodu ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Informovala o tom v pátek agentura APF s odvoláním na data francouzského statistického úřadu Insee.

Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová označila statistiku ekonomického růstu za "dobrá čísla" a předpokládá, že Francie dosáhne letos celoročního růstu ekonomiky na úrovni dvou procent i přes problémy, které ve světě vyvolává napětí kvůli směnným kurzům.

Spotřeba francouzských domácností vzrostla ve třetím čtvrtletí o 0,6 procenta, zatímco ve druhém čtvrtletí zaznamenala růst o 0,3 procenta. Investice podnikatelů na druhou stranu zpomalily růst na 0,5 procenta z 0,9 procenta v předchozím čtvrtletí.

-David Vandrovec,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,340
USD 22,280 22,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články