Česká ekonomika letos podle ČNB poroste rychleji, než se předpokládalo

3. 2. 2011 – 20:12 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česká ekonomika letos podle ČNB poroste rychleji, než se předpokládalo
Průměrný kurz koruny by měl v letošním roce dosáhnout 24,2 CZK/EUR, v příštím roce by česká měna měla posílit na 23,7 CZK/EUR, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká ekonomika v loňském roce rostla tempem 2,4 procenta, letos si HDP polepší o 1,6 procenta, tak zní nejnovější prognóza České národní banky (ČNB), jejíž výsledky ve čtvrtek oznámil guvernér ČNB Miroslav Singer.

Poslední odhad z listopadu 2010 počítal s růstem 2,3, resp. 1,2 procenta.

„Růst ekonomiky v letošním roce zpomalí vlivem fiskální restrikce, výpadku investic do solárních elektráren, obnovy zásob a zpomalení v zahraničí. K obnovení robustnějšího oživení dojde až v roce 2012,“ uvedl Singer. V příštím roce by měl podle guvernéra český HDP vzrůst o tři procenta, poslední prognóza uváděla tempo o 0,5 procentního bodu nižší.

Odhad míry inflace zůstává podobný, jako v poslední predikci. V prvním čtvrtletí roku 2012 by měla dosáhnout 2,0 procenta (podle listopadového odhadu 1,9 %), ve druhém čtvrtletí 2,1 procenta (2,0 %).

„Celková inflace se v současnosti stále pohybuje poblíž inflačního cíle a na této úrovni se bude nacházet v celém výhledu. Měnověpolitická inflace na začátku letošního roku vzroste a poté se bude nacházet spolu s celkovou inflací poblíž cíle,“ očekává Singer.

 

Kurz koruny vůči euru bude posilovat

 

Průměrný kurz koruny by měl v letošním roce dosáhnout 24,2 CZK/EUR, v příštím roce by česká měna měla posílit na 23,7 CZK/EUR. Poslední prognóza počítala s posílením na 24,3, resp. 23,8 CCK/EUR.

„Rizika prognózy jsou významná, jsou spojena se zahraničním vývojem, míří oběma směry a v souhrnu jsou vyrovnaná,“ upozornil guvernér s tím, že bankovní rada vidí proinflační riziko přece jenom o něco výše, než při posledním jednání koncem prosince.

Za hlavní proinflační riziko považuje ČNB vyšší ceny komodit, nejvýznamnějším protiinflačním rizikem je aktuální posílení kurzu koruny. Centrální banka podle Singera bere v potaz také alternativní scénáře prognózy. Ty počítají s výrazně vyššími cenami komodit, výraznějším růstem eurozóny, který by těžil z německého vývozu. Poslední alternativa počítá s prohloubením dluhové krize v eurozóně.

Poslední prognóza ministerstva financí odhaduje, že v roce 2010 vzrostl reálný HDP o 2,5 procenta. Pro letošní rok se očekává mírné zpomalení ekonomického růstu na 2,2 procenta, v roce 2012 by se HDP měl zvýšit o 2,7 procenta.

-Tomáš Cížek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,440
USD 22,380 22,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články