Česká ekonomika má zřejmě nejhorší za sebou

29. 6. 2009 – 3:19 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česká ekonomika má zřejmě nejhorší za sebou
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Většina analytivků se domnívá, že má česká ekonomika nejhorší období krize za sebou. Vyplývá to z informací agentury ČTK. Zpomalit by se měl propad HDP i průmyslové výroby. Pravděpodobně se však ještě zhorší mírně nezaměstnanost.


Vývoj ekonomiky především ale závisí na vývoji v západní Evropě a dalších vyspělých zemích, upozorňují ekonomové pro ČTK.

- Milionářů je ve světě díky krizi méně a stále ubývají
- Dovolená: Kvůli krizi letos spadly ceny zájezdů o 12 %, některé ještě klesnou
- Čtvrtina firem uvažuje kvůli krizi o ukončení výroby
- Šikana na pracovišti - mobbing narůstá, je to důsledek krize?

\"Ve druhém pololetí by se už měl výrazně zpomalit dosavadní propad ekonomiky, včetně výroby průmyslu a stavebnictví. Začít by se měly projevovat i první známky stabilizace české i evropské ekonomiky,\" uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Meziroční čísla sice podle něj budou stále vypadat hrozivě, nicméně konec roku by už měl přinést návrat k nule.

\"Nejhorší ekonomická čísla již máme za sebou, stabilizace ekonomiky ale bude pozvolná a přinese nejedno zklamání,\" uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. HDP začne v mezičtvrtletním srovnání podle něj růst, vzhledem k předchozímu dramatickému propadu ale meziroční srovnání ukáže ještě ve třetím čtvrtletí další zhoršení.

Současná recese je ovšem podle hlavního ekonoma Atlantik FT Petra Sklenáře importována do české ekonomiky kvůli její otevřenosti. \"ČR je malá a otevřená ekonomika, a proto rozhodujícím faktorem bude stabilizace a později případné oživení západní Evropy,\" upozornil.

I podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka leží klíč k vývoji české ekonomiky v zahraničí. \"Bez zlepšení situace v eurozóně nemůže dojít k obratu ve vývoji české ekonomiky,\" uvedl.

Díky lepšímu globálnímu hospodářskému klimatu by se ovšem podle hlavního analytika Generali PPF Asset Management Radomíra Jáče měla z nejhoršího dostat ve druhém pololetí i ekonomika eurozóny. \"Data za druhé čtvrtletí naznačují, že z hlediska mezikvartálního tempa propadu si eurozóna prošla nejhorším v letošním prvním čtvrtletí,\" uvedl.

V příštím roce, pokud se podaří Evropě vybřednout z recese, by pak mohla česká ekonomika například podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské vykázat růst kolem jednoho procenta.

Podle analytiků ovšem nelze počítat s tím, že by se začala zlepšovat situace na trhu práce. \"Pokračující pokles ekonomiky nebude s to generovat nová pracovní místa, aby se mohl zvrátit dosavadní trend rostoucí nezaměstnanosti,\" uvedl Dufek.

Podle Jáče je bohužel nezaměstnanost ve své reakci opožděna za vývojem HDP. \"Takže i kdyby se naplnila vize, že se HDP ČR na počátku roku 2010 vrátí k alespoň mírnému růstu, tak nezaměstnanost dále poroste,\" dodal. Na konci letošního roku by se přitom měla nezaměstnanost přiblížit deseti procentům a řada ekonomů nevylučuje na počátku příštího roku i překonání této hranice.

Problémem pro ekonomiku není a dále ani nebude podle ekonomů vývoj inflace. Ta by se měla udržet pod dvěma procenty, přičemž na v následujících měsících by měla klesnou i pod jedno procento. Zároveň ale nemohou lidé počítat s významnějším růstem mezd, někteří ekonomové dokonce letos očekávají pokles reální mzdy.

 
 

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,560 24,660
USD 24,240 24,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články