Česká ekonomika si letos polepší o 2,2 procenta

1. 11. 2010 – 20:11 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česká ekonomika si letos polepší o 2,2 procenta
Na trhu práce se podle aktuální predikce MF stále ještě projevují důsledky recese, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo financí (MF) pro letošní rok předpokládá pro Českou republiku růst reálného hrubého domácího produktu (HDP) o 2,2 procenta, v příštím roce by se měla výkonnost domácí ekonomiky mírně snížit na dvě procenta.

Podle makroekonomické predikce by v celém roce 2010 měl být růst nominálních i reálných makroekonomických agregátů, významných z hlediska příjmů vládního sektoru, proti původním předpokladům podstatně dynamičtější. Poslední prognóza počítala s letošním růstem HDP pouze o 1,6 procenta.

V roce následujícím lze podle MF naopak očekávat mírné zpomalení, což by ale nemělo mít výrazně negativní dopad na daňové základy. Z prognózy vyplývá, že nedojde k ohrožení splnění fiskálního cíle, deficitu sektoru vlády ve výši 4,6 procenta HDP. Zpomalení růstu některých zahraničních ekonomik a jiné faktory by v příštím roce mohly vést k mírnému zpomalení růstové dynamiky na dvě procenta. Podle posledního odhadu měl být růst o 0,3 procentního bodu vyšší.

K oživování ekonomického výkonu v České republice dochází již od 3. čtvrtletí 2009. Oživení světové ekonomiky však zůstává i nadále zatíženo mnoha nejistotami, jejichž hlavním zdrojem jsou stavy veřejných rozpočtů a bankovního sektoru v některých zemích eurozóny. Ve 3. čtvrtletí letošního roku by si česká ekonomika podle aktuální prognózy MF měla polepšit mezikvartálně o 0,7 procenta, meziročně o 2,6 procenta, v posledním čtvrtletí by měl růst dosáhnout 0,5, resp. 2,5 procenta.

Pro rok 2012 počítá MF s růstem HDP o 3,2 procenta, v roce 2013 by se mělo tempo zvýšit dokonce na 3,8 procenta.

Průměrná míra inflace je pro letošní rok odhadnuta k hodnotě 1,5 procenta, pro rok následující je počítáno s urychlením růstu spotřebitelských cen na 2,2 procenta.

Na trhu práce se podle aktuální predikce MF stále ještě projevují důsledky recese. Po výrazném nárůstu míry nezaměstnanosti by v roce 2010 mělo být dosaženo vrcholu na úrovni cca 7,4 % v průměru za celý rok (podle metody VŠPS, jež je odlišná od míry registrované nezaměstnanosti). Poté by měla nezaměstnanost začít pozvolna klesat. Objem mezd a platů se v roce 2010 pravděpodobně zvýší o 0,5 procenta, v roce příštím až o 3,4 procenta, a to i přes snížení objemu mezd v sektoru centrální vlády o deset procent. Poměr deficitu běžného účtu platební bilance k HDP by měl zůstat na udržitelné úrovni.

Makroekonomická predikce ministerstva financí reflektuje aktuální fiskální výhled, který prezentuje konsolidační strategii vlády k dosažení deficitu vládního sektoru ve výši 2,9 procenta HDP v roce 2013. Fiskálním cílem pro letošní rok je udržet deficit sektoru vlády na úrovni 5,3 % HDP. Jeho výši odhaduje MF v daném okamžiku na 5,1 % HDP. Vládní dluh by měl na konci letošního roku dosáhnout 1,451 bilionu korun (39,3 % HDP), v roce 2012 by měl vzrůst na 1,603 bil. Kč (42,1 % HDP).

Stávající prognóza České národní banky (ČNB) je skeptičtější. V letošním roce počítá s růstem HDP o 1,6 procenta, v roce 2011 o 1,8 procenta a v roce 2012 o 2,9 procenta. Již ve čtvrtek však vydá centrální banka novou predikci a většina analytiků očekává její revizi směrem vzhůru.

-Tomáš Cížek,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články