Česká ekonomika si podle ČNB letos polepší o 1,6 procenta

5. 8. 2010 – 20:25 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Česká ekonomika si podle ČNB letos polepší o 1,6 procenta
Míra inflace by se měla ve 3. čtvrtletí roku 2011 dostat těsně pod dvouprocentní cíl ČNB na úroveň 1,9 procenta, Foto:Google | zdroj: NašePeníze.cz

Česká ekonomika si letos polepší o 1,6 procenta, v příštím roce by tempo růstu mělo činit 1,8 procenta, v roce 2012 dokonce 2,9 procenta. Vyplývá to z nové prognózy České národní banky (ČNB), kterou ve čtvrtek zveřejnila.

„To oživení je stále křehké. Ale ekonomický růst u našich hlavních exportních partnerů se zrychluje, což částečně kompenzuje problémy zemí jižního křídla eurozóny,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Oproti poslední prognóze ČNB se v letošním roce tempo růstu ekonomiky zvýšilo o 0,2 procentního bodu, pro příští rok dokonce zůstává výhled naprosto stejný (+1,8 %). „Stále tam vidíme to zmiňované písmeno ´W´. Ovšem je tak ploché, že spíše připomíná ležaté ´I´,“ vyjádřil se guvernér ke grafickému znázornění vývoje HDP.

Míra inflace by se měla ve 3. čtvrtletí roku 2011 dostat těsně pod dvouprocentní cíl ČNB na úroveň 1,9 procenta. „Celková inflace se v prognóze podle ČNB rychle zvyšuje a na konci letošního roku krátkodobě přesáhne inflační cíl. Po odeznění vlivu daní na začátku roku 2011 ovšem inflace mírně zpomalí a bude se pohybovat poblíž tohoto cíle,“ očekává Singer. Měnověpolitická inflace podle něj na prognóze plynule poroste a k inflačnímu cíli se přiblíží na horizontu měnové politiky, tedy ve druhé polovině příštího roku.

Kurz koruny by měl v příštím roce dosáhnout průměrné úrovně 24,3 CZK/EUR. To je oproti poslednímu odhadu ze začátku května (24,9) poměrně rapidní změna. V roce 2011 by podle aktuální prognózy měla česká měna zhodnotit na průměrných 23,9 CZK/EUR.

-Tomáš Cížek, Mediafax

Kam dál?

- Po vládních úsporách a škrtech přijdou vyšší daně

- Schodek státního rozpočtu klesl na 69,1 miliardy korun

- Kalousek: Škrty 2,5 procenta jsou jen rozcvičkou na příští rok

- Česká ekonomika klesne, vybere se "menší" zlo

- Čína se stala druhou největší ekonomikou světa, předhonila Japonsko

- Směr ekonomiky už diktuje Asie

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,240 24,380
USD 22,340 22,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články